Advertisement

Almanya’da rekor kıran enflasyon verisi sonrası piyasalarda enflasyon endişesi yeniden genel atmosfere hakim oldu. Yüksek enflasyon karşısında merkez bankalarının daha sert sıkılaşma adımları atacağı beklentisiyle tahvillerde başlayan satış dalgası Alman tahvillerinden ABD tahvillerine sıçradı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yaklaşık 10 baz puan yükselişle yüzde 2,84’e yükseldi.

Yatırımcılar enflasyona karşı hisse senetleri cephesinde ise aşırı tepki vermiyor. Asya’da Japon Borsaları yatay seyrederken Hong Kong Hang Seng ılımlı yükseliş kaydetti. Pazartesi günü ABD piyasaları Anma Günü sebebiyle kapalıydı.

ABD hisse vadelileri salı günü ılımlı yükseliş ile açılış yaşanabileceğine işaret ediyor. Nasdaq 100 vadelileri yüzde 0,5, S&P 500 vadelileri ise yüzde 0,2 yukarıda.

Risk iştahının azalmasıyla dolar güçlenirken Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 yükseliyor. Gelişen ülke para birimlerinde yüzde 0,7 ile dolara karşı kayıpların başını Macar forinti çekiyor.

AB'den Rusya'ya petrol yaptırımı kararı

Avrupa Birliği liderleri Rus petrolüne kısmi yasak getiren yaptırım paketinde anlaştı. Altıncı tur yaptırım paketi ile birlikte deniz yoluyla Rusya’dan ham petrol ve petrol ürünleri alımı yasaklanacak. Ancak boru hattı üzerinden yapılan alımlara geçici istisna getirilecek.

Yaptırım paketi Macaristan’ın vetosu sebebiyle hayata geçmemişti.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre Budapeşte yönetimine boru hatlarında teslimat aksaması yaşanması durumunda alternatif kaynaklarla petrol tedariki sağlama garantisi verildi. Haber petrol fiyatlarında yükselişe yol açtı. AB yaptırımı ile birlikte Çin’de Kovid önlemlerinin yumuşatılması Brent petrolü 123 dolarla iki ayın zirvesine taşırken, ABD ham petrolü de yüzde 2,6 yükseliş kaydederek 118 dolara ulaştı.

Petrol fiyatları böylece Mayıs ayını altı kez üst üste aylık yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Fed Üyesi Christopher Waller’a göre ABD’de enflasyon Fed’in hedefine doğru yumuşayana kadar 50 baz puanlık faiz artışları seçenek olmaya devam etmeli.

Frankfurt’ta Pazartesi akşamı bir konuşma yapan Waller, “Birden fazla toplantı için 50 baz puanlık faiz artışlarını destekliyorum. Enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru indiğini görmeden 50 baz puan faiz artışını masadan kaldırmayacağım” değerlendirmesini yaptı.

ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesine çıkmasının ardından Fed bu ay faizi 50 baz puan artırmıştı. Fed, bilanço küçülmesine de Çarşamba günü aylık 47,5 milyar dolarlık azaltım ile başlayacak. Cuma günü açıklanan veriye göre Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE price index) nisan ayında yıllık yüzde 6,3 artmıştı.

Fed tutanaklarında da 50 baz puan mesajı verilmişti

ABD Merkez Bankası Fed’in yetkilileri Mayıs ayının başında gerçekleştirdikleri Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında Haziran ve Temmuz aylarındaki toplantılarda da 50’şer baz puan faiz artırmaları gerektiği ve başlarda atılan sıkı adımların yılın kalan kısmında merkez bankasına esneklik kazandıracağı konusunda anlaşma sağladılar.

3-4 Mayıs tarihli FOMC toplantısının tutanaklarında, tüm üyelerin fiyat istikrarını yeniden sağlama konusunda “güçlü bağlılık ve kararlılık” sahibi olduğu vurgulanırken, faiz artırımları devam ederken finansal koşulları da dikkate alacakları belirtilmişti.

“Katılımcıların çoğu, önümüzdeki birkaç toplantıda hedef aralıkta 50 baz puanlık artışın uygun olacağına karar verdi” denilen tutanaklarda, bilanço küçültme sürecine yönelik ise “Bilanço küçültme riskleri konusunda, çok sayıda katılımcı finansal piyasa koşulları üzerinde beklenmeyen etkilerin oluşma potansiyelini not etti” denilmişti.