Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Amerikan Borsalarında gerçekleşen teknoloji hisseleri merkezli kıyım Asya-Pasifik piyasasına da sıçradı.

MSCI Asya Pasifik hisse endeksi teknoloji şirketleri öncülüğünde Mart'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Sabah saatlerinde Japonya endeksleri düşüşte başı çekti. Şubat ayından bu yana en sert düşüşü yaşayan Nikkei 225’te kayıp yüzde 3’ü buldu. Topix ve Hong Kong Hang Seng endeksinde de düşüş yüzde 2'yi aşarken Asya-Pasifik’te sadece Çin borsaları sınırlı kayıplar kaydetti.

Pazartesi günkü sert kayıpların ardından Amerikan vadelileri bu sabah kırmızıya boyandı. S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri vadelileri ekside bir açılışa işaret etti. Satış kur cephesinde ise kayda değer bir etki yaratmadı. Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrediyor.

Enflasyon endişesi teknoloji hisselerine satış getirdi

Emtia rallisinin tetiklediği yeni enflasyon endişesi ABD’de teknoloji devlerinin hisselerinde büyük kayıplar yaşanmasına neden oldu.

Nasdaq 100 yüzde 2,6 gerilerken teknoloji hisselerindeki volatilite Mart'tan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. ABD’de enflasyon beklentilerinin 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye tırmanması bu kayıplarda önemli rol oynuyor.

Enflasyon baskılarının artık görmezden gelinemeyecek kadar sert olduğuna dikkat çeken EP Wealth Advisors Fon Yöneticisi Adam Phillips, “Enflasyonun ayak sesleri yatırımcıları fiyat artışlarından daha iyi korunacakları alternatiflere yönlendiriyor” değerlendirmesini yaptı.

Teknoloji hisseleri pandemi döneminde yatırımcısına büyük getiriler sağlamıştı. Nasdaq 100 pandemide yüzde 92 yükselirken yatırımcıların FAAMG olarak bilinen Facebook, Amazon, Apple, Microsoft ve Google hisselerine yönelik al opsiyonları eylülde zirve yapmıştı.

Bloomberg verisine göre günümüzde bu şirketlerde al opsiyonları zirvesinden üçte bir oranında düşmüş durumda. Öte yandan bu hisselere yönelik kötümser yatırım tercihleri ise artıyor. Nasdaq 100’ü takip eden en büyük ETF olan QQQ’ya yönelik sat opsiyonları dolaşımdaki hisselerin yüzde 3,6’sına kadar ulaşarak ağustos zirvesine yükseldi.