Advertisement

Fed’in bu akşamki faiz kararı ile beraber varlık alımlarını azaltacağını açıklaması beklenirken, küresel Borsalar karışık seyrediyor.

Wall Street endekslerinde Salı günü yeni zirveler görüldü: S&P 500 yüzde 0,37, Nasdaq 100 de yüzde 0,42 yükselişle rekordan kapandı.

Bu sabah ABD ve Avrupa vadeli endeksleri yön bulmakta kararsız görünüyor. Japonya piyasalarının Kültür Günü nedeniyle işleme kapalı olduğu Asya’da ise satış baskısı hakim. Çin teknoloji hisselerindeki kayıplarla Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 ekside.

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang ülkesinde ekonominin yeni aşağı yönlü baskılarla karşı karşıya olduğunu açıklaması da yönü etkiledi.

Demir cevheri fiyatlarındaki toparlanmanın desteklediği Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi ise yüzde 0,80 yükselişle olumlu ayrışıyor. Salı günü yüzde 0,20 yükselişle kapanan Bloomberg Dolar Endeksi, bugünkü Fed açıklamaları öncesi yatay seyrediyor. Avustralya Merkez Bankası’nın dünkü kararıyla yüzde 0,1’lik tahvil getiri hedefini kaldırması ve faiz artırımları konusunda sabırlı davranacağını açıklamasının ardından küresel tahvil piyasalarında kısa vadeli getirilerde düşüş yaşandı. ABD’de de 2 yıllık tahvil getirisi dün 5 baz puana yakın düşüş kaydetti.

Fed'in açıklamalarında faiz artırım sinyali aranacak

Kısa vadeli tahvil faizlerindeki düşüş, yatırımcıların merkez bankalarının yükselen enflasyona nasıl yanıt vereceğini anlamaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşiyor. Robertson Stephens Wealth Management Başekonomisti Jeanette Garretty, “Büyük soru faiz artırımlarının ne zaman başlayacağına dair sinyal verip vermeyecekleri olacak. Bence bu yönde bir mesaj vermekten kaçınacaklar” dedi.

Petrol fiyatları yarınki OPEC+ toplantısı öncesinde, Amerikan Petrol Enstitüsü’nin ABD ham petrol stoklarının geçen hafta attığını açıklaması sonrası düşüyor. Ham petrolün varili yeniden 84 doların altına indi.

Temsilciler Meclisi’nin mali anlamda muhafazakar bir grup Demokrat üyesi, bölünmüş parti üyelerinin ilaç fiyatlaması ve eyalet ve yerel yönetimlerde vergi indirimleri konusunda anlaşmaya varmalarına karşın, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Başkan Joe Biden’ın 1,75 trilyon dolar büyüklüğündeki ekonomik gündeminin bu hafta oylanmasına ilişkin planlarını bozma tehdidinde bulundu.

Pelosi, Salı günü önde gelen Demokrat üyelerle kapalı kapılar ardında bir araya geldi ve ardından yaptığı açıklamada, gün sonuna kadar büyük çaplı vergi ve harcamalar tasarısını nihayetlendirilebilecekleri konusunda umutlu olduğunu kaydetti. Bu, paketin detayları konusunda haftalardır anlaşmaya varamayan parti için oldukça hızlı bir geri dönüşü işaret ediyor.

Daha fazla bilgi istediler

Pelosi’nin süratli bir oylamaya yönelik planları, çoğunluğun çok az farkla sağlanması ve sadece üç oyluk bir fark olması ile birlikte, Kongre Bütçe Ofisi ve Vergi Ortak Komisyonu’ndan açık konusunda daha fazla bilgi almadan tasarıyı desteklemeyeceklerini söyleyen kendini muhafazakar olarak niteleyen (Blue Dog Demokratlar) en az beş Demokrat üye tarafından bozulabilir. Bu üyeler, Pelosi’ye yazdıkları bir mektupta, Batı Virginia Demokrat Senatörü Joe Manchin’in Pazartesi günkü yorumlarını tekrarladılar.

Blue Dog Demokratlar, Pelosi’ye gönderdikleri mektupta, “Nihai tasarının gerçekten mali anlamda sorumlu olmasını sağlayabilmek için, tasarı oylanmadan önce, ilk başta Kongre Bütçe Ofisi ve Vergi Ortak Komisyonu’ndan rakamlara ilişkin bilgi almamız gerek. Bu nedenle, tasarının doğru maliyetini gösterecek bu rakamları inceleme şansına ulaşıncaya dek, bu tasarıya destek veremeyiz” dedi.