Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD’de hisse senetleri ve tahviller, açıklanan verilerin Fed’in beklemede kalacağı beklentisini güçlendirmesiyle geriledi.

Nvidia Corp. hariç tüm mega şirketlerin düştüğü S&P 500 endeksi 5 bin 300’ün altına geriledi. Dev çip üreticisinin hissesi, açıklanan güçlü bilanço ve beklentilerin desteğiyle yüzde 9’un üzerinde yükselerek kritik bin dolar sınırını aştı. Dow Jones Sanayi Endeksi, bu çeyrekte ve yılın tamamında nakit yakmaya devam edeceğini açıklayan Boeing Co. şirketindeki düşüşün öncülüğünde yüzde 1,5 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong’dan Çin’e, Japonya’dan Avustralya’ya neredeyse tüm bölge Borsalarının düşmesiyle 8 Mayıs’tan bu yana en kötü gününü yaşadı ve son beş haftanın ilk düşüşüne hazırlanıyor.

ABD vadeli kontratları, S&P 500’ün perşembe günü bu ayın en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından yükselişe geçti. Bloomberg Dolar Endeksi hafta boyunca yaşadığı yükselişi bu sabah da sınırlı şekilde sürdürüyor.

ABD’de güçlü veriler tahvil getirilerini yükseltti

ABD’de Mayıs ayı S&P Global İmalat PMI verisi 50,9 ile hem beklentilerin hem de Nisan verisinin üzerinde açıklanırken, hizmet PMI verisi de 54,8 ile tahminlerin oldukça üzerinde gerçekleşti.

S&P Global bileşik PMI endeksi 3 puandan fazla artarak 54,4 ile Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Haftalık işsizlik maaşı başvuruları da 215 bin ile önceki haftanın altında kaldı. Bu veriler ABD’de ekonomik aktivitenin güçlendiğini ve işgücü piyasasının sıkılaştığını gösterirken, yatırımcılar Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin beklentileri bu yılın sonuna ertelendi ve tahvil getirileri yükseldi.

Fed politikalarına duyarlı iki yıllık ABD tahvil getirisi, New York’ta geç saatlerde bir miktar gevşemeden önce 8 baz puandan fazla yükseldi, 2 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 4,955’e ulaştı. Bu arada, tüm vadelerdeki getiriler en az 5 baz puan artarak getiri eğrisinin düzleşmesine neden oldu. ABD piyasaları Pazartesi günü resmi tatil nedeniyle kapalı olacak ve üç günlük uzun bir hafta sonuna girmiş olacak.

Bu nedenle işlem hacmi ortalamanın altında kaldı. Yaklaşan Fed kararlarına bağlı gecelik endeks swap sözleşmeleri, son durumda Aralık ayı için yüzde 100 olasılıkla çeyrek puanlık faiz indirimini fiyatlıyor. Verilerin açıklanması öncesi bu beklenti Kasım ayı için fiyatlanıyordu.