Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD 20 yıllık ihalesine gelen talepte sorun yaşanmaması riskli varlıklara destek oldu.

S&P 500 endeksi Ağustos ayından bu yana en yüksek kapanış seviyesine ulaşırken Nasdaq 100, 22 ayın zirvesine ulaştı. İki endeksin vadelilerinde de yükseliş sürüyor.

Amerikan Borsalarındaki olumlu tablo Asya’ya da yansıyor. Teknoloji şirketlerinin öncülük ettiği ralli sonucu Hong Kong Hang Seng yüzde 1 yükseliyor.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı düşüşünü dördüncü işlem gününe taşıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 düşüşle 1.236 puanda ve Ağustos ayından bu yana en düşük seviyede.

Petrol fiyatları OPEC+ öncesi hafif geriliyor.

ABD tahvil ihalesinde olumlu sonuç

Son dönemde Fed’in faiz artışlarında sona geldiği düşüncesiyle yükselen ABD tahvil piyasaları ABD Hazinesi’nin 20 yıl vadeli tahvil ihalesinden olumlu etkiledi.

Bu ay içinde gerçekleştirilen 30 yıl vadeli ihalenin piyasanın çok üzerinde bir getiriyle sonuçlanmasının aksine pazartesi günkü 20 yıl vadeli ihale sorunsuz geçti.

İhalede getiri yüzde 4,780 ile piyasaya yakın oldu. İhale sonrası tahvillerde ralli yaşandı.

Bloomberg ABD Devlet Tahvili Endeksi pazartesi günü yüzde 0,2 yükselerek 2023 kayıplarını sildi. 10 yıllık tahvil getirisi de yüzde 4,4’ün altına geriledi.

Nomura Stratejisti Andrew Ticehurst, enflasyon ivmesinin tepe yaptığını ve sıkılaştırmanın sona erdiğini belirterek “Tahvil getirileri hala önceki döneme göre yüksek. Ralli için alan var” yorumunu yaptı.