Advertisement

Hazine tahvilleri önemli merkez bankalarından gelen teşvik programlarının çalkantılı geçen haftanın sonunda piyasalara bir miktar güven vermesiyle Cuma günkü işlemlerde yükseldi.

İtalya Hazine tahvilleri Avrupa'daki yükselişe öncülük etti. Gösterge tahvilin faizi 25 baz puan düştü. Almanya Hazine tahvilleri dokuz günden beri ilk kez yükseldi ve ABD Hazine tahvilleri tırmandı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, görüşlerini kaleme aldığı bir yazıda bankanın ihtiyaç halinde daha fazlasını yapmaya hazır olduğunu söylemişti.

Avustralya'dan İngiltere'ye ve ABD'ye kadar merkez bankaları geçtiğimiz günlerde borçlanma maliyetleri düşürmek ve varlık alım programlarını güçlendirmek gibi acil durum önlemlerini açıkladı. Bu durum, yatırımcıları sakinleştirdi. AMB halihazırda tahvil alımlarında 750 milyar euroluk (800 milyar dolar) genişleme açıklayarak pandemi ile ekonomileri arasında tampon oluşturmak için adım attı.

ING Groep NV kıdemli tahvil stratejisti Antoine Bouvet, "Eğer diğerlerinden önce istikrara kavuşacak bir piyasa varsa o da hazine tahvili piyasası olacak. Artık Fed, AMB ve BoE tarafından parasal genişleme var. Daha fazlasına ihtiyaç olduğunu ve verileceğini düşünebilirsiniz. Ancak tahvil likidasyonu akımına yaslanmaya başladılar ve gerekirse daha fazlasını yapacaklar." dedi.