Advertisement

Küresel ticarette Süveyş Kanalı'nı tıkayan geminin yarattığı navlun krizi çözüm yoluna girerken, dikkatler şimi de ABD'nin Los Angeles limanındaki uzun bekleme sürelerine çevrildi.

Bloomberg'in haberine göre San Pedro körfezinde gemi trafiğini kontrol eden yetkililer, Pazar günü itibariyle Los Angeles ve Long Beach, California’daki limanlarda 26 konteyner gemisi yük boşaltmak için beklediğini ifade etti. Geçen hafta 20 gemi beklemedeydi. 3 gün içinde de 14 geminin daha limana varıp kuyruğa girmesi bekleniyor.

Los Angeles limanının verilerine göre limana yanaşmak için ortalama bekleme süresi 7.7 gündü. Bu hafta ise 7.9 güne yükseldi. Şubat ayında bekleme süresi ortalama 8 güne çıkmıştı. Ekim ayının sonunda başlayan sıkışıklığın ekipman ve istihdamda azalma nedeniyle sonlanması şimdilik güç görünüyor.

2021’nin ilk 2 ayında 2 limana 1.59 milyon adet 6 milyon konteyner gemisi yanaştı. Bu, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 29 artış anlamına geliyor. Mart ayı ise genelde ithalatın en yavaş olduğu aylardan biri..

Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev konteyner gemisi, kıyıya çarparak kaza yapmış ve her iki yönde trafiğin durmasına yol açarak yaklaşık 450 geminin giriş çıkışını engellemişti. Gemi bugün hareket ettirildi ancak kanalın ne zaman trafiğe açılacağı bilinmiyor.