Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Lagarde cuma günkü konuşmasında enflasyonu hala yenemediklerini belirtti ancak 14 Eylül'de gerçekleşecek para politikası toplantısına yönelik herhangi bir sinyal vermedi.

Bu hafta açıklanacak Euro Bölgesi enflasyon verisi, AMB'nin 2022'de başladığı faiz artışlarına devam edip etmeyeceğini belirlemek konusunda önemli olacak.

AMB Yönetim Konseyi Üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, bugün yaptığı açıklamada bir sürpriz olmazsa Eylül toplantısında faiz artışı olabileceğini söyledi. Holzmann "Faizde yüzde 4'e ulaştığımızda artışların Eylül sonrasında devam edip etmeyeceğini tartışırız" ifadesini kullandı.

Faiz politikası konusunda piyasalarda da farklı görüşler mevcut. Bloomberg Economics'ten David Powell ve Maeva Cousin Eylül'de faiz artışının bıçak sırtı olduğunu belirterek "AMB çekirdek enflasyonu gözeterek faiz artırabilir" değerlendirmesini yaptı.

Berenberg ekonomistleri ise Lagarde'ın konuşması öncesi tahminlerini değiştirdi ve yüzde 40 olan faiz artışlarını sonlandırma olasılığı yüzde 60'a yükseltildi.

Avrupa Merkez Bankası'nın şahin yöneticilerinden biri olan Letonya Merkez Bankası Başkanı Martin Kazaks, cuma günü Bloomberg'e çekirdek enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve faiz artırımından yana olduğunu belirtmişti.

Bankanın şahin üyelerinden olan Bundsbank Başkanı Joachim Nagel da fiyat istikrarını onarmak için daha gidilecek yol olduğunu söylemişti.

Bölgede zayıf gelen PMI verileri de traderların faiz artışı beklentilerinin artmasına neden oldu.