Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Deutsche Lufthansa AG 70 yıllık tarihinin en önemli haftalarından birine hazırlanıyor. Şirketin en büyük yatırımcısı ve Almanya hükümetinin karşı karşıya gelmesi 9 milyar euroluk (10 milyar dolar) kurtarmayı riske atarak, Avrupa'nın en büyük hava yolu şirketini çöküşe sürükleyebilir.

Lufthansa, küresel seyahatte on yıllardır süren büyümeyi ani bir şekilde noktalayan koronavirüs salgınının ardından hayatta kalmak için mücadele verirken, milyarder Heinz-Hermann Thiele kurtarma planını engelleyebileceğini belirtti. Thiele Perşembe günkü hissedar toplantısında hisselerini azaltacağını söyledi.

Kaynaklara göre Thiele, Pazartesi günü Lufthansa'nın CEO'su Carsten Spohr ve kurtarmaya aracılık eden iki Alman bakana söz konusu kararla ilgili gerekçelerini açıklayacak. Konuyla ilgili önemli bir ilerleme olmaması durumunda, nakit rezervlerinin tükenmesi ve borcunu ödeyememe ihtimali artarak geleceği tehlikede olan hava yolu şirketi yatırımcı oylamasına gidecek.

Spohr, Pazar günü çalışanlara yönelik kaleme aldığı mektubunda "Lufthansa için kader haftasına giriyoruz." dedi ve kurtarma paketinin olağanüstü genel kurul toplantısında kabul edileceğinin belirsiz olduğu konusunda uyardı.