Advertisement

Fransa ve İngiltere liderleri balıkçılık krizinde çözüm kararı aldı.

Bloomberg'in haberine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson Brexit sonrası ortaya çıkan ve son günlerde gündemin üst sıralarına yükselen balıkçılık konusunda gerilimin düşmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Fransa geçen hafta İngiliz balıkçılık teknesine el koymuş, İngiltere de Fransa'nın tehditlerine devam etmesi durumunda "misilleme" yapabileceği uyarısında bulunmuştu.

İngiltere Çevre, Gıda ve Tarım Bakanı George Eustice, ülkesi ve Fransa arasındaki balıkçılık sorununa ilişkin ülke basınına yaptığı açıklamada, Fransa tarafından yapılan yorumların "tamamen orantısız ve kabul edilemez" olduğunu bildirmişti.

Fransa'nın önerilerinin, sınırlarda işleri zorlaştırdığının altını çizen Eustice, "Orantılı şekilde yanıt verme kabiliyetimizi açıkça saklı tutarız."

Brexit'ten kalan en önemli sorunlardan

AB ve İngiltere arasında 2021'deki balıkçılık kotalarının belirlenmesine yönelik müzakerelerde uzlaşı sağlanabildi ancak özellikle Fransız balıkçılar, belirlenen bölgelerde faaliyet gösteremedi.

İngiltere'ye bağlı Jersey Adası yönetimi, kendi kara sularında avlanmaya devam etmek isteyen Fransız balıkçı teknelerinden, geçmişteki faaliyetlerine dair kanıt sunmalarını istemişti. Bu durum, İngiltere ve Fransa arasında gerilime neden olmuştu.

Fransa, Jersey'in elektriğini kesme tehdidinde bulunmuş, Fransız balıkçılar da Ada'daki limanı ablukaya almıştı.

İngiliz hükümeti, Jersey Adası'na önlem olarak iki donanma gemisi göndermiş, Fransa da bunun ardından misilleme olarak bölgeye iki donanma gemisi gönderme kararı almıştı.

Fransız balıkçıların ablukasının bitmesi üzerine, donanma gemileri karşılıklı geri çağrılmıştı. Fransa, balıkçılık konusunda AB'nin, Birleşik Krallık'a karşı daha katı davranmasını talep ediyor.