Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Mark Mobius, küresel Merkez Bankaları'nın faiz indirimleriyle altında boğa tutumunda. CNBC'ye konuşan Mobius "Para arzında aşırı artış nedeniyle bana göre gidilecek yer altın" dedi.

Tüm Merkez Bankalarının faizleri indirdiğini ve sisteme para pompaladığını kaydeden Mobius yatırımcılara portföylerinde %10 fiziki altın bulundurması gerektiğini, portföyün kalanında da temettü getirisi yüksek hisse senetleri tercih edilebileceklerini söyledi. ABD Yönetimi'nin ve Beyaz Saray'ın güçlü dolardan yana olmadıklarını belirten Mobius "doların diğer paralar karşısında değer kaybetmesi için uğraşacaklar, bunu yaptıkları zaman diğer para birimleri de zayıflayacak. Tüm para birimleri değer kaybedeceği için yatırımcılar altın bulundurmaları gerektiğini anlayacak." ifadesini kullandı.

MERKEZ BANKALARI DA ALTIN ALIYOR

Dünya Altın Konseyi bir raporunda küresel makro ekonomik belirsizlikler nedeniyle Merkez Bankaları'nın bu sene altın alımlarını artırdığını belirtti. Rapora göre Merkez Bankaları yılın ilk yarısında 374 ton altın alımı yaptı, bu en az 2000 yılından beri görülen en büyük artış...

Dünya Altın Konseyi'nin Temmuz'da açıklanan 2019 Merkez Bankası Altın Rezervi Anketi bankaların kısa ve orta vadede altın talebinin sürdüğünü gösterdi. Ankete katılan gelişmekte olan ülke merkez bankalarının % 11'i gelecek 12 ayda altın rezervlerini artırma niyetinde olduklarını belirtti.

Çin Merkez Bankası verilerine göre banka Aralık'ta da altın rezervini artırdı. Banka böylece 8. ayda da altın rezervlerini artırmaya devam etti.

Ağustos ayında Çin - ABD ticaret geriliminin derinleşmesiyle 6 yılın zirvesi olan 1.554 doları gören spot altının onsu bu sabah Asya'da 1.509 dolar seviyelerinde işlem gördü.