Advertisement
HABERLER ABONE OL

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfel Çevikel marka olamamaktan kaynaklanan sıkıntıları dile getirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Çevikel “Her şeyden önce Türkiye üreten bir ülke ve biz bunu pandemide de ispatladık. Bütün dünyada tedarik zinciri kırıldığı halde Türkiye, başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere aralıksız tam kapasite çalıştı. Bizim şu anda maliyetlerle alakalı bir problemimiz var; çünkü kısmi olarak ithalata dayalı bir ihracatımız var. Öte yandan biz kura odaklanarak yatırım yapmıyoruz. Neticede üretim uzun solukludur. Bizim aslında uzun vadede yapmamız gereken şeyin markalaşma olduğunu düşünüyorum. Bu bizim kanayan yaramız” şeklinde konuştu.

Çevikel "Bizim kaliteli ürün üretmekle ilgili hiçbir zaman bir sıkıntımız olmadı. Biz maalesef önemli markalara maliyetinin çok az üstüne veya kimi zaman aynı rakamlara ürün satıyoruz. Marka olmadığımız, ürettiğimiz ürünü rafa koyamadığımız sürece biz sadece başkalarına çalışıyoruz” dedi.

Sınırda karbon uygulaması konusu ile ilgili ise Çevikel “Biz bunun uygulanmasından şikayetçi değiliz. Bu bize de belirli bir kalite getirdiği gibi aynı zamanda Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yapmamızı da gerektiriyor. Dolayısıyla daha sürdürülebilir bir üretim için son derece faydalı olduğunu da görüyoruz” yorumunda bulundu.