Advertisement
HABERLER ABONE OL

Redmond, Washington merkezli şirket Microsoft Corp. ve Nintendo Co. “Call of Duty” oyununun Nintendo oyun konsollarına getirmek için 10 yıllık bir anlaşma imzaladı.

Gerçekleşen anlaşmanın Microsoft'un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard Inc. satın alımını tamamlamasına bağlı olduğu açıklandı.

Xbox CEO'su Phil Spencer, Bloomberg News'e verdiği demeçte, anlaşmanın süresinin ilk dönemden sonra daha da uzatılabileceğini ve Microsoft'un insanların oyun oynayabileceği platform sayısını artırmayı taahhüt ettiğini söyledi.

Spencer, Activision'ın ünlü serisini 10 yıllığına PlayStation konsollarına getirmek için Sony Group Corp.'a benzer bir teklif sunduğunu, ancak bunun şimdiye kadar Japon şirketi tarafından reddedildiğini söyledi. Sony, öncelikle ABD teknoloji devinin Call of Duty gibi içerikleri kendi oyun hizmetlerine özel hale getirebileceği endişeleri nedeniyle Activision'ın satın alınmasına şiddetle karşı çıktı.

Oyun sektöründe danışmanlık hizmeti veren Kantan Games’in CEO’su Serkan Toto, "Bu anlaşma açıkça Microsoft'un düzenleyicileri yatıştırmaya çalışıyor gibi görünüyor. Call of Duty oyunlarının mevcut Nintendo konsollarında çalışmasını hayal etmekte zorlanıyorum, ancak bir sonraki Switch kesinlikle böyle bir oyunu kaldırabilecektir" dedi.