Advertisement
HABERLER ABONE OL

Microsoft CEO'su Satya Nadella, Bloomberg' e verdiği röportajda, yapay zekâ modellerini yerel olarak işlemek için nöral işlem birimlerinin olduğunu ve OpenAI’ın ilerlemeyi güvenlikle yapmak istediğini belirtti. Bir sonraki yapay zekâ modelini çok dikkatli bir şekilde tasarladıklarını söyleyen Nadella “Windows makinelerinde yerel olarak bulunan ve daha sonra yerleştirdiğimiz çeşitli kullanıcılar tarafından kullanılan 40'tan fazla yapay zekâ modelimiz var.” dedi.

Öte yandan Nadella, OpenAI'ın en son teknolojisi olan GPT-4o'nun Copilot'ın bir parçası olarak yakında kullanıma sunulacağını söyledi.

Windows'un çağa uygunluğunu düşünmenin heyecan verici olduğunu belirten Nadella, yapay zekânın bilgisayar kullanma yeteneğini bir üst seviyeye taşıyacağını aktardı.

Nadella, “Bilgisayarlarda Apple harika bir iş çıkardı. Buraya gerçek rekabeti geri getirmek istiyoruz. Rekabet kaynaklarının neler olduğunu ve bunların nasıl teşvik edileceği önemli. Bana göre bugün geldiğimiz noktada doğru olarak yaptığımız şey tam olarak da bu." ifadelerini kullandı. Nadella, özel yapay zekâ çiplerine ve daha hızlı performansa sahip yeni nesil bilgisayarların, Windows PC'ler ile Apple Inc.'in Mac'i arasında uzun süredir devam eden rekabeti yeniden canlandıracağını söyledi.