Advertisement
HABERLER ABONE OL

Microsoft Corp. bulut bilişim yapılarındaki güvenlik açıklarını bulmak ve takip etmek için geliştirdiği ürününün Alphabet Inc.’e ait Google Cloud Platform’u da destekleyecek şekilde güncelleyecek.

Üç ay önce Amazon Web Services’e destek vermeye başlayan Microsoft Defender for Cloud isimli ürün Çarşamba gününden itibaren Google Cloud’u (GC) da bu kapsama alacak.

Rakip Azure platformunun sahibi olan Microsoft GC ve AWS bulut platformlarına da siber güvenlik hizmeti verebilmek amacıyla açık programlama dili kullanılarak geliştirildi.

Kullanıcılar artan oranda birden fazla bulut platformu ve bunların güvenliğini sağlayacak programlar kullanmaya başladılar. Bu devlerin yanında siber güvenlik şirketleri tarafından çıkarılan programlar o kadar yüksek bir sayıya ulaştı ki uzmanların artık ürünleri takip etmekte zorlandıkları belirtiliyor.

Microsoft’un güvenlikten sorumlu Başkan Yardımcısı Vasu Jakkal verdiği bir röportajda bilgisayar korsanlarının farklı siber güvenlik programlarının sınır noktalarını hedef alabilecekleri konusuna dikkat çekti.

Siber saldırıların arttığı bir ortamda Microsoft’un korumayı daha güçlü ve sade bir hale getirmeyi umduğu belirtiliyor.

“Günümüde birçok müşterimiz Azure’un yanında AWS ve Google Cloud kullanıyorlar ve bunların farklı iş yükleri var. Dolayısıyla her birine özel farklı bir güvenlik çözümü kullanılıyor” diyen Jakkal bu şekilde çalışmanın zorluğunda dikkat çekerek, “Güvenlik Operasyon Merkezi’nde oturup cam paneldeki güvenlik alarmlarını izleyen uzmanların durumunu düşünün. En az 3 farklı programla uğraşmak zorundalar tabii daha fazla değilse” ifadelerini kullandı.

Jakkal, Microsof’un rakipleriyle ürünü koruma konusunda doğrudan birlikte çalışmadığını söyleyerek firmanın genel olarak güvenlik alanını ortak müşterileri korumak için rakipleriyle birlikte çalışmaya istekli olduğu bir alan gördüklerine vurgu yapıyor. Yakın zamanda Microsoft tarafından yapılan bir ankette işletme sahipleri “2022 yılında en büyük sorunlarının birden fazla bulut servisini idare etmek” olacağını belirttiler.

Microsoft güvenlik yazılım işkolunu saldırıları takip ederek ve müşterilerine destek sağlayarak güçlendirmeye çalışıyor. Yazılım devi geçtiğimiz yıl birkaç küçük çaplı güvenlik firmasını satın almış ve geçtiğimiz ay açıkladığı 2021 güvenlik yazılım satışı rakamlarında 15 milyar dolar ulaştığını duyurmuştu.Bu rakam bir önceki yıla oranla yüzde 45’lik bir artışa karşılık geliyor.