Advertisement

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Perşembe günü Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'ye Başkan Donald Trump'ın Senato'daki gönülsüz Cumhuriyetçilerin uzlaştıkları herhangi bir anlaşmayı desteklemeleri için kişisel olarak lobi faaliyeti yürüteceğini belirtti.

Trump, virüs destek planı için halihazırda yönetim tarafından ortaya konulan 1.8 trilyon dolarlık teklifi artırmak istediğini, ancak Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell'ın Cumhuriyetçi yasa yapıcıların desteklemeyeceğini ifade ederek reddettiğini söyledi.

Pelosi'nin sözcüsü Drew Hammill, Twitter iletisinde Mnuchin'in, Pelosi ile görüşmesinde yönetim ile Temsilciler Meclisi arasında uzlaşmaya varılması durumunda Trump'ın McConnell'a yükleneceğini söylediğini belirtti. Hazine Bakanlığı'ndan bir yetkili Hammill'in söz konusu görüşmeyle ilgili beyanını teyit etti.

Trump, 2.2 trilyon dolarlık teşvik paketi isteyen Pelosi'yi olası bir anlaşmanın önünde durmakla suçluyordu. Buna karşın aylar süren görüşmelerin ardından yönetim ile Temsilciler Meclisi arasında bir anlaşmaya varılması durumunda engel koyan Senato'daki Cumhuriyetçiler olabilir.

McConnell, yönetimin Demokratlara yönelik teklifine ilişkin "Üyelerime anlatamayacağım boyutta bir artıştan söz ediyor." dedi.