Advertisement

Türkiye'ye olan yatırım ilgisiyle de bilinen ünlü yatırımcı Mark Mobius, depremin yarattığı kayıpları telafi etmek için sermaye piyasalarına yönelik getirilen tedbirlerin piyasada ters etki yaratabileceği uyarısında bulundu.

Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Mobius, “Hükümetin, felaketin piyasa üzerindeki etkisini sınırlama arzusunu anlayabiliyoruz. Bununla birlikte, bu tür müdahaleler çoğu zaman amaçlananın tersi bir etkiye sahip olur” dedi.

Türk hisse senetleri için uzun vadeli pozitif görüşünü koruyan Mobius, “Aracı kurumlar tabii ki piyasa hareketliliği isterler ve bu nedenle ciro yaratmak için haberlere abartılı tepkiler verebilirler. Bizler ise kısa vadeli haberler ile piyasa hareketlerine tepki vermeyen, uzun vadeli görüntüyü dikkate alan, uzun vadeli yatırımcılarız” diye konuştu.

Mobius, “Dolayısıyla bizim Türkiye için görüşümüz olumlu. Türkler, tarihleri ​​boyunca birçok felaket atlatmışlar ve inanılmaz bir dayanıklılık ve yaratıcılık göstermişlerdir” ifadelerini kullandı.

Mobius Capital Partners LLP’nin gelişmekte olan piyasalar fonu ve yatırım ortaklığı, 250 milyon dolarlık varlığı yönetiyor.

Borsa İstanbul 100 endeksi deprem nedeniyle işlemlere verilen aranın ardından ilk işlem gününde tedbirlerin etkisiyle yüzde 9,88 yükseliş kaydetmişti.