Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Moody's Araştırma Birimi Direktörü Atsi Sheth CNBC'ye resesyonun gelişen ülke ekonomileri için gelişmiş ekonomilerden daha zorlayıcı olduğunu belirtti. Uzman, aşılama oranının hala çok yüksek seviyede olmadığını, yeni varyant omikron'un küresel çapta yayılmaya başladığını ve çoğu gelişen ülke ekonomisinde talebin hala pandemi öncesi seviyelere ulaşmadığını belirtti. Sheth, para politikalarında sıkılaşmanın talebi sekteye uğrattığını ifade etti.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası gevşek para politikasını sonlandıracağını açıklamış, gelecek yıl enflasyonla mücadele için 3 faiz artışı öngörmüştü. İngiltere Merkez Bankası da pandemiden bu yana ilk kez geçen hafta tarihi düşük seviyedeki faizi yüzde 0.1'den yüzde 0.25'e yükseltmişti.

Sheth "Gelişmeke olan ülkelerin toparlanma sürecini yönetmesi zorlu olacak. Bu konuda Asya, diğer bölgelere kıyasla görece daha iyi performans gösteriyor. Bu bölgede talep ivmesi güçlü, tedarik zinciri sıkıntıları ise azalıyor" diye konuştu.

Shethe Çin'de emlak sektöründe yaşanan sıkıntılara bağlı olarak ekonomideki yavaşlamanın endişe kaynağı olduğunu ancak Çinli yetkililerin ekonomideki yavaşlamayı yönetmek için gerekli politika araçları olduğunu belirtti.

Enflasyondaki yükselişin ülkeler için zorlu olacağını belirten uzman, birçok gelişmekte olan ülkede enflasyonun gıda ve enerji fiyatlarından kaynaklı olarak yükseldiğini ifade etti.