Advertisement
HABERLER ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bir raporunda gelişen ülkelerdeki merkez bankalarının parasal genişleme programlarının pozitif olduğunu ancak farklı makroekonomik göstergeler nedeniyle programların çeşitli riskleri de barındırdığını belirtti.

Aralarında Türkiye, Kolombiya, Hırvatistan, Macaristan, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Polonya, Güney Afrika’nın da bulunduğu 11 gelişen ülkeyi analiz eden kurumun analisti Deborah Tan güçlü politika çerçeveleri ve kurumsal düzenlemelerin Merkez Bankaları’nın parasal genişleme programlarını desteklediğini belirterek “birçok ülkede pandemi döneminde devreye alınan parasal genişlemeler sermaye çıkışlarını dengelemeye yardımcı olurken uzun vadeli tahvil getirilerini de düşürdü.” yorumunu yaptı.

Ancak kurumsal çerçeve ve makro temellerdeki farklılıkların bu ülke ekonomilerinde farklı riskleri de doğurabileceğini belirten analist “örneğin ekonomik toparlanma başladığında programın uzaması toparlanmaya sekte vurabilir. Tam tersine erkenden parasal genişlemenin sona ermesi de finansal koşulların daralmasına neden olur ve toparlanmayı riske atar” değerlendirmesini yaptı.