Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

New York Fed Başkanı John Williams, merkez bankasının enflasyon ve istihdam hedeflerinde daha iyi dengeye yönelik "muazzam ilerleme" kaydettiğini ancak "çok yakın vadede" kesintiye gerek olmadığını ekledi.

Perşembe günü gazetecilere konuşan Williams, enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine ulaşması için hala "gitmesi gereken yol" olduğunu söyledi. Para politikasının iyi bir yerde olduğunu ve işgücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

New York Federal Konut Kredisi Bankası Üye Sempozyumu'ndaki konuşmasının ardından gazetecilere konuşan Williams, "Çok yakın vadede politikada ayarlama yapılmasına açık bir ihtiyaç yok. Daha fazla veri topladıkça enflasyonun yüzde 2'ye geri döneceğine dair güvene sahip olup olmadığımızı değerlendirebileceğiz" dedi.

Williams, hazırlamış olduğu konuşmasında enflasyonun kademeli olarak yüzde 2'ye geri dönüşünü sürdürmesini beklediğini, ancak son enflasyon verilerine atıfta bulunarak "yol boyunca darbeler" beklediğini söyledi. Kendisi aynı zamanda daha "normal" bir işgücü piyasasının işaretlerine de dikkat çekerek işsizlik oranının bu yıl yüzde 4'te zirveye çıkmasını ve ardından kademeli olarak düşüşe geçmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Çarşamba günü açıklanan veriler, temel enflasyon göstergesinin üst üste üçüncü ayda ekonomistlerin beklentilerini aştığını gösterdi. Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları, bir önceki aya göre Şubat ayına göre yüzde 0,4 ve bir önceki yıla göre yüzde 3,8 arttı.