Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya piyasaları, Fed'in üç faiz indirimi tahminini korurken Federal Fon faiz oranını yüzde 5,25-yüzde 5,5 aralığında tutmasının ardından Asya piyasaları yükselirken, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Üç faiz indirimine ilişkin görünüm, Fed'in, Federal Açık Piyasa Komitesi'ni oluşturan 19 yetkilinin anonim tahminlerinden oluşan ve yakından izlenen bir matris olan "nokta grafiğinden" geldi. Ancak grafik, hareketlerin zamanlamasına ilişkin herhangi bir gösterge sunmuyor.

Güney Koreli Kospi yüzde 2'nin üzerinde yükselişle Asya'daki kazançlara liderlik ederek Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, küçük sermayeli Kosdaq yüzde 1,52 artış gösterdi.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,67 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, Topix de yüzde 1,57 artışla yeni bir rekora imza attı.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 1,74 yükselirken, Çin ana karasındaki CSI 300 endeksi yüzde 0,32 arttı.

Avustralya'da S&P/ASX 200, Judo Bank'tan gelen flaş verilerin Mart ayında ülkede ticari faaliyetin önceki aya göre daha hızlı büyüdüğünü göstermesinin ardından güne yüzde 0,93 yükselişle başladı.

Ülkenin bileşik satın alma yöneticileri endeksi Şubat ayındaki 52,1'den 52,4'e yükseldi.