Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Nissan Motor, Renault SA’nın elektrikli araç girişimi Ampere’ye yatırım yapma planlarını tamamladı ve iki şirket arasındaki sorunlu otomotiv ittifakını tekrardan dengeye oturtmak için aylardır süren müzakereleri sonuçlandırdı.

Şirketler, yaptıkları açıklamada, Nissan’ın girişime 600 milyon euroya (663 milyon dolar) kadar yatırım yapacağını açıkladı. Ayrı bir gelişme olarak iki şirket, Renault’nun Nissan’da sahip olduğu hisse miktarını yüzde 15’e düşürmesi ve mevcut yüzde 43’lük hissesinin geri kalanını Fransız bir üçüncü tarafa devretmesi için yapılan anlaşmayı resmileştirdi.

Renault CEO’su Luca de Meo konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu anlaşmalar, yüz milyonlarca dolar değer yaratma potansiyeli olan kritik pazarlarda dünya çapında ticari operasyonları yeniden etkinleştirmek için bize sağlam bir temel sağlıyor. Bize günümüzün hızla gelişen ortamında her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz stratejik çevikliği veriyorlar” ifadelerini kullandı.

Ampere anlaşması De Meo’nun stratejisi için bir güvenoyu olma özelliği taşıyor. Fransız devin başındaki isim bir yandan elektrikli araçlara geçişle daha iyi başa çıkmak ve kârları artırmak için şirketin kurumsal yapısını yenilerken diğer yandan daha küçük ortak Mitsubishi Motors’un da olduğu Fransız-Japon ittifakını düzeltmeye çalışıyor. Anlaşmanın dördüncü çeyrekte sonuçlanması bekleniyor.

Nissan CEO'su Makoto Uchida, "Avrupa'da tek başımıza iş yapmamız zor, bu nedenle Ampere'ye yatırım yapmak bize diğer şirketlerle bağlantı kurma fırsatı verdi" dedi.

Mitsubishi de bu hafta, Ampere'e en erken 2023'ün sonuna kadar yatırım yapmaya karar vereceğini açıkladı.

İki otomotiv devi ortaklığı yeniden dengelemek adına Şubat ayında prensipte anlaşmaya varmış fakat anlaşmayı sonuçlandırmak fikri mülkiyet hakları ve Ampere yatırımı gibi konularda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle haftalar süren görüşmeleri gerektirmişti.