Advertisement

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Norveç'in Maliye Bakanı Jan Tore Sanner, yakın bir zamanda kırdığı harcama rekorunu yeniden kırabilir.

Ancak Ocak ayında göreve gelen 55 yaşındaki bakan için bu, Norveç'in yıllar önce aldığı bir karardan dolayı önemli bir sorun değil. Norveç petrol bulduğu 1969 yılında diğer petrol ülkelerinden farklı bir karar almıştı. Yönetim yeni bulunan zenginlik kaynağıyla savurganlık etmek yerine parayı halkı için bir fona koymayı tercih etti.

Yarım yüzyıl geçti ve fonda 1 trilyon dolar birikti. Dünyanın en büyük varlık fonu şimdi mevcut krizini büyüklüğünü gözler önüne seren tarihi bir dönüm noktasında.

Norveç, hem Covid-19 hem de petrol fiyatlarındaki sert düşüşten kaynaklı ikiz kriz nedeniyle varlık fonundan tarihte ilk kez fonun ürettiği nakit akımından daha fazla para çekmek durumunda kalacak. Bu, kamu harcamalarının finanse edilmesi için varlık satışı yapılması anlamına geliyor.

Ancak bu mekanizma aynı zamanda, Norveç'in tahvil piyasalarından ek olarak 1 kuruş bile borçlanma ihtiyacı duymamasını sağladı. Hükümetin tahminlerine göre bu yıl fondan 37 milyar dolar çekilmesi gerekiyor. Buna karşın rakamlar daha fazla olabilir.

Sanner, Bloomberg ile gerçekleştirdiği mülakatta "Petrolden gelen paranın daha fazla harcanmasını gerektirecek önlemlere hazırlıklı olmalıyız. Ben tartışmaya 'Ne kadar petrol parası harcamalıyız?' diyerek başlamıyorum. Ben tartışmaya 'Hangi önlemleri almalıyız?' diyerek başlıyorum." dedi.