Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Bloomberg’in kaynaklarına göre Çinli çip şirketi Shangai Biren Intelligent Technology, bu yıl içinde halka arz olmayı planlıyor. Buna göre şirket, Çin’de yerel firmaların Nvidia yasağından sonra kendi yapay zekâ çiplerine yönelme dalgasını nakite çevirmeyi hedefliyor.

Kaynaklar şirketin önümüzdeki haftalarda ilk hisse satışı için başvuruda bulunmayı planladığını belirtti. Öte yandan startup yaklaşık 2 milyar yuan (279 milyon dolar) toplayabilecek ayrı bir fonlama turu için aralarında Guangzhou’daki devlet destekli fonların da olduğu yatırımcılarla görüşmelerde bulunuyor.

Bloomberg kaynakları, müzakerelerin devam ettiğini ve şirketin halka arzın boyutuna henüz karar vermediğini belirtirken zaman çizelgesi ve sermaye toplama detayların değişebileceğini kaydetti.

Biren’in sermaye toplama çabaları, Çin hükümetinin yapay zekâ yeteneklerini geliştirmek için kullanılan bazı Nvidia ürünleri de dahil olmak üzere Çinli şirketlerin gelişmiş çipler satın alma kabiliyetini engelleyen ABD liderliğindeki çabanın ardından yerel yarı iletken endüstrisini geliştirme kampanyasını hızlandırmasıyla geldi.

2019 yılında kurulan şirket grafik işlem birimleri ve bulut bilişim gibi alanlara odaklanırken bu alanda lider firma olarak kabul edilen Nvidia’nın en umut verici yerli rakiplerinden biri olarak kabul ediliyor.

Startup, IDG Capital, Ping An Insurance Group ve China Merchants Capital da dahil olmak üzere yatırımcılardan yaklaşık 4,7 milyar yuan topladı. Bloomberg News’in geçtiğimiz yıl bildirdiğine göre şirket o dönem 17 milyar yuan (2,4 milyar dolar) değerlemeye ulaşmayı hedefliyordu.

Ayrıca Ağustos 2022’de ilk genel amaçlı grafik işleme birimini piyasaya sürdüğünü ve “küresel bilgi işlem gücünde yeni bir rekor kırdığını” açıklamıştı.

Biren çip yapımı hırsı, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Çin’in yarı iletken teknolojisine erişimine getirdiği kapsamlı kısıtlamalarla sınandı. Apple Inc. gibi şirketler için özelliştirilmiş çip üretiminde lider konunda bulunan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) şirketi, ABD düzenlemelerine uygunluğu sağlamak için Biren için gelişmiş çip üretimini askıya almıştı.

Startup yakın zamanda yapay zekâ fenomeni ChatGPT’ye meydan okuyan SenseChat de dahil olmak üzere bir dizi yeni yapay zekâ hizmetini ortaya çıkaran SenseTime Group’tan sipariş aldı.