Advertisement

Ocak ayında Türkiye ekonomisinde cari açık 1,87 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak ayında ödemeler dengesinin 1,55 milyar dolar açık vermesi yönündeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 12 aylık cari açık ise 36,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

TCMB'nin değerlendirmesine göre Ocak ayı cari denge rakamlarında , hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2 milyar doları azalarak 455 milyon dolara gerilemesine rağmen, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 1,4 milyar dolar daralmayla 1,9 milyar dolara gerilemesi etkili oldu.

Çekirdek cari denge rakamlarına bakıldığında ise altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 1,2 milyar dolar fazla verdi. Bir önceki yılın Ocak ayında bu rakam 3,02 milyar dolardı.

Yıllıklandırılmış çekirdek cari dengeye bakıldığında ise fazla Ocak ayında 8 milyar dolar oldu. Böylelikle yıllıklandırılmış cari fazlada Eylül 2018'den bu yana en düşük seviye görüldü.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi cari denge verilerine ilişkin analizinde yıllık cari açıkta uzun bir aradan sonra ilk kez düşüş yaşandığını ancak bunun henüz kalıcı görünmediğini belirtti.

Bürümcekçi analizinde "Şubat ayı gümrük dış ticaret öncü verileri geçen yılın üzerinde dış açığa işaret ederken, turizm ve taşımacılık gelirlerinde devam eden zayıflık da dikkate alınınca yıllık cari açıkta tekrar yükseliş görüleceğini düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Resmi rezervlerde artış

TCMB verilerine göre Ocak ayında resmi rezerv varlıkları 3,6 milyar dolar artış gösterdi. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler Ocak'ta 194 milyon dolar olarak gerçekleşirken portföy yatırımları 4,8 milyar dolar tutarında net giriş kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 293 milyon dolar net satış, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 924 milyon doları net alış yaptığı görüldü.

Net hata noksan kaleminde Ocak ayında 3,8 milyar dolar fazla kaydedildi.