Advertisement

Ocak'ta Tüketici Güven Endeksi 83,3 olarak kaydedildi. Bir önceki ay tüketici güven endeksi 80,1 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre endeks Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4 artış kaydetti.

Endeksin detaylarına bakıldığında geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksinin yüzde 3,6 oranında azalarak 63,7 olduğu görüldü.

Böylelikle hanenin mevcut durum endeksi, 2012 başından bu yana açıklanan mevcut endeksin en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Aralık ayında 78,9 iken, Ocak ayında yüzde 6,3 oranında artarak 83,8 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Aralık ayında 82,9 iken, Ocak ayında yüzde 6,5 oranında artarak 88,2 oldu. 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi Aralık ayında 92,6 iken, Ocak ayında yüzde 5,1 oranında artarak 97,3 oldu.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi de yükselmişti

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi de Ocak ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 9,56 artarak 73,89 değerini almıştı.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi'ninn detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısı hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme yaşandığı görülmüştü.

TCMB’nin Kasım ve Aralık aylarında yaptığı güçlü faiz arttırımları sonrası TL’de kısmi bir değerlenme sürecinin başlaması ve bunun finansal piyasalara olumlu yansımaları Bloomberg HT Tüketici Güvenindeki artışın bir nedeni olarak öne çıktı. Aralık ayı başında devreye giren güçlü kapanma süreci sonrası Kovid-19 vaka sayılarındaki gerileme ile aşılanma sürecinin başlıyor olması da güveni olumlu etkiledi.