Advertisement
HABERLER ABONE OL

Omikron varyantının yaygınlaşmasının etkisiyle Kovid-19 vakalarının hızla artması çalışma düzeninde değişiklik getirdi.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından yapılan bir araştırma ofislere dönüş planlarının bir süre daha askıya alındığını ortaya koydu. Omikron ve vaka sayısı artışları nedeniyle "Çalışma Düzeni ve Etkinlik araştırmasına" göre, şirketlerin yüzde 44'ü çalışma düzeninde değişikliğe gitti. Değişikliğe giden şirketlerin yüzde 68'i evden çalışma oranın artırırken yüzde 15'i tamamen evden çalışmaya geçti.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Başkanı Buket Çelebiöven, "Değişiklik yapmadığını iletenler yüzde 56 oranında. Ancak bunların içinde de zaten hibrit çalışmaya geçmiş veya saha çalışanları hariç hale tamamen evden çalışan olan firmalar yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Toplantılar uzaktan

Etkinliklerini iptal eden ya da değişikliğe giden şirketlerin oranı yüzde 69 olurken şirketlerin yüzde 35,71'i ofis ya da sahada çalışmayı durdurdu. İptal edilen etkinliklerin dağılımında toplantılar başı çekti. Toplantıların yüzde 76,53'ü online yapılmaya başlandı. Kutlamaların yüzde 71,51, etkinliklerin yüzde 68,37'si ve eğitimlerin de yüzde 63,27'si uzaktan yapılır oldu.