Advertisement

OPEC+, resesyon beklentileri gölgesinde son iki yılın en uzun fiyat düşüşü yaşandığı bir dönemde Ekim ayı için petrol arzını küçük bir miktar azaltma kararı aldı.

Delegelerin verdiği bilgiye göre grup, petrol üretimini gelecek ay günlük 100 bin varil düşürerek Ağustos ayı seviyesine çekecek. Böylece Eylül ayında ABD Başkanı Joe Biden’ın çağrısı sonrası Eylül ayı için planlanan üretim artışı Ekim’de geri alınmış olacak.

Alınan kararın yaklaşan kış öncesinde enerji krizinin eşiğinde olan ve enflasyon baskısı altında sorunlar yaşayan petrol tüketicisi ülkeler için endişe verici olabileceği değerlendiriliyor. Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne yönelik beklenen yaptırımı da petrol piyasasındaki sıkılaşmayı artırabilir.

Enverus Analisti Bill Farren-Price’a göre bu hamle petrol hacmi konusunda somut bir sonuç yaratmayacak olsa da OPEC+ piyasaya fiyatları izleme moduna geçtiği sinyalini gönderiyor. Farren-Price, OPEC+’ın bu kararla türev piyasada petrol fiyatlarının düşeceğine yönelik pozisyon alan yatırımcılara mesaj verdiğini belirtiyor.

Yatırımcılar OPEC+’dan arzı sabit tutmasını bekliyordu. Ancak başta Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman’ın geçen ay yaptığı açıklamalar olmak üzere OPEC+ ülkelerinden gelen mesajlar, grubun fiyat düşüşlerine karşı sessiz kalmayacağı yönündeydi. Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü bir araya gelen bir OPEC+ komitesi tarafından yapılan analizde dördüncü çeyrekte küresel talebin arzı geçeceği ve stoklarda günlük 300 bin varillik bir azalmaya neden olacağı belirtilmişti.

Brent petrolde günlük yükseliş yüzde 4'e ulaştı.