Advertisement

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, ağustos-aralık döneminde petrol üretiminin her ay için günlük 400 bin varil artırılmasını kararlaştırdı.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarından oluşan OPEC+ grubunun 19. Bakanlar Toplantısı video konferans yöntemiyle yapıldı.

OPEC'ten yapılan açıklamada, ağustos-aralık döneminde petrol üretiminin her ay için günlük 400 bin varil artırılmasına karar verildiği, 10. Bakanlar Toplantısı'nda varılan anlaşmanın süresinin ise Nisan 2022'den 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldığı ifade edildi.

Öte yandan, Mayıs 2022'den sonra Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya'nın üretim taban seviyelerini artırmaları kararlaştırıldı.

Anlaşma kapsamında BAE’nin mevcut 3,2 milyon varil/gün olan üretim kotası göre 3,5 milyon varil/gün düzeyine yükseltildi.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kotaları ise bugünkü 11 milyon varil/gün düzeylerinden 11,5 milyon varile çıkıyor. Irak ve Kuveyt ise üretim kotasını 150 bin varil/gün artırarak sırasıyla 4,8 milyon varil/gün ve 3 milyon varil/gün düzeyine çıkartmış oldu.

Arza yıl sonuna kadar 2 milyon varil/gün daha ekleyecek uzlaşı kapsamında OPEC+ ayrıca kesintilerin pazarın durumuna göre azaltılmasına ilişkin uzlaşıyı daha önce belirtilen Nisan 2022 tarihinden Aralık 2022’ye kadar da uzattı.

BAE: Anlaşmadan memnunuz

BAE Enerji Bakanı Suhail Bin Muhammed el-Mazroui basın toplantısında "Anlaşmadan memnunuz." açıklamasını yaptı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman uzlaşmaya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

Temmuz başında iki gün üst üste yapılan görüşmelerde ağustos ayı itibarıyla uygulanacak üretim politikasına yönelik anlaşmaya varılamaması üzerine 5 Temmuz'da üçüncü kez bir araya gelmesi planlanan OPEC+ grubu, üye ülkeler arasında uzlaşmaya varılamaması sonucunda sürpriz bir kararla 18. Bakanlar Toplantısı'nı iptal etmişti. Görüşmeler Birleşik Arap Emirlikleri'nin "üretim kotasının artırılması" isteği üzerine sonuçsuz kalmıştı.

Grubun bir sonraki toplantısı 1 Eylül'de yapılacak.

OPEC+ geçen yıl üretimi rekor düzey olan günlük 10 milyon varil düzeyinde azaltma kararı almıştı.