Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye geçen yılı, pandemi nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarını avantaja çevirerek tamamladı. Yılın önemli bir bölümünde Akdeniz'in lideri İspanya'dan fazla turist ağırlayarak liderliği ele geçerin Türkiye'de otel dolulukları da ikiye katlandı.

Cushman & Wakefield’ın ofis, perakende, sanayi, lojistik, konut, otel ve öğrenci yurtları sektörlerine yönelik hazırladığı ‘Türkiye Pazar Analizleri 2021 Yıl Sonu’ raporunda yer alan verilere göre yabancı ziyaretçilerdeki artış otel doluluklarını ikiye katladı.

Turizm sektörü, 2021 yılında seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve aşılanan kişi sayısının artmasıyla birlikte iyileşme gösterirken, salgın öncesi dönemin gerisinde kaldığı gözlemlendi.

Türkiye 2021 yılı otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artarak yüzde 52 kaydedilirken bu oran, İstanbul’da yüzde 55 olarak gerçekleşti. Ortalama gecelik satılan oda bedeli de artış gösterdi. Türkiye ve İstanbul’da sırasıyla oda fiyatları 82 ve 91 Euro olarak gerçekleşti.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı salgının etkilerinin devam etmesine rağmen bir önceki yıla göre yüzde 88,08 oranında belirgin bir artışla 30,97 milyon kaydedildi. İstanbul’da ise geçen yıla oranla yüzde 80,5 oranında artışla 9 milyon gelen yabancı ziyaretçi sayısı kaydedildi.

Tahtından etti

Türkiye geçen yıl bir süreliğine de olsa İspanya'yı liderlik tahtından etti. İspanya’nın sınır girişleri kurumu (Frontur) verilerine göre 2021 yılının 11 aylık dönemde (Ocak-Kasım) İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısı 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 54,1 artarak 28,2 milyon kişi oldu.

Aynı dönemde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 29.9 milyon kişi olarak gerçekleşmiş, böylece tarihte ilk kez Türkiye ziyaretçi sayısında İspanya’nın önüne geçmişti.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) dünyanın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’nin turizm verilerine göre Türkiye 2021 yılında aldığı ziyaretçi sayısı itibariyle dünyadaki payını pandemi öncesine göre ikiye katladı. 2019 yılında Türkiye 50 milyon ziyaretçi aldı. O tarihte dünya toplam ziyaretçi sayısı 1.4 milyar kişiye ulaşmıştı. Türkiye’nin payı yüzde 3.5’tu. 2019 yılında dünyada 1.4 milyar kişi seyahat etmişken 2021’de 415 milyon olarak gerçekleşti. Türkiye 2021’de yurt dışında ikamet eden yurttaşlar dahili toplam 30 milyonu aşkın ziyaretçi aldı. Payı yüzde 7.2'yi aştı.