Advertisement

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin açıkladığı verilere göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı Kasım ayında yıllık yüzde 24,9 daraldı. 2021 yılı Kasım ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,2 azalarak 42 bin 982 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 9,2 artarak 17 bin 234 oldu.

Otomobil pazarı 10 yıllık Kasım ayı ortalama satışlarına göre yüzde 29,9 azalırken hafif ticari araç pazarı aynı ortalamalara göre yüzde 7,4 azaldı.

Ocak-Kasım döneminde pazarın yüzde 86,6’sını vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluştururken gövde tipine göre değerlendirildiğinde en çok tercih edilen gövde tipi Sedan oldu.

Ocak-Kasım döneminde benzinli otomobillerin satışlardaki payı yüzde 66,1 olurken dizel otomobillerin payı yüzde 20,1 oldu. Hibrit otomobillerin satışlardaki payı yüzde 8,7 olurken elektrikli otomobillerin payı yüzde 0,5 oldu.

Erce: Gerileme arz sorunlarından kaynaklandı

ODD Genel Sekreteri Hayri Erce, satışlarda geçen yıla göre kaydedilen gerilemenin küresel otomotiv sanayindeki duruşlar nedeniyle ortaya çıkan araç arzı sorunlarından kaynaklandığını ifade etti.

Erce, arz kaynaklı sorunların 2022'den kademeli olarak azalacağını tahmin ettilerini ifade ederek, "Arz kaynaklı problemler Kasım'da da devam etti. Önceki aylardan gelen sipariş teslimatları geçen ay da sürdü. Arz sıkıntıları 2022'de her ay azalarak devam edecek" dedi.

Erce TL'deki değer kayıplarının ise ağırlıklı olarak Ocak ayı başından itibaren araç fiyatlarına yansıyacağını belirtti.