Advertisement

Paladyum, iki Rus rafinerisinin Londra piyasası tarafından askıya alınması ve CME Group tarafından potansiyel tedarik bozulmalarına dair endişelerin paylaşılmasıyla yükselişini sürdürdü.

Spot paladyum yüzde 2,6 değer kazanarak 2 bin 495 dolara yükseldi.

Cuma günü yüzde 8,7 değer kazanan değerli metalin yükselişi Ukrayna işgali sonrası üretimde kilit ülke olan Rusya’ya karşı yaptırım kararları alması sonrasında başlamış ve geçtiğimiz ay rekor seviyelere ulaşmıştı. Rusya küresel çapta üretilen paladyumun yüzde 40’ını üretiyor.

Cuma günü London Platinum & Palladium Market (LPPM) Krastsvetmet ve Prioksky demirdışı metaller rafinerisini akreditasyon listesinden çıkardı. LPPM’nin duyurusuyla bir ay önceki Rus tesislerinin ticaret merkezlerine değerli metal tedarikine izin verme kararını tersine çevirmiş oldu.

Duyuru sonrası CME Group, platinyum ve paladyum markalarının iki rafineriden teslimat almasını sağlayan onaylı statülerini ikinci bir duyuruya dek askıya alındığını açıkladı.

Paladyum piyasasında dikkatler Japonya'da

LPPM’nin hamlesi sonrası Japan Exchange Group, Osaka Exchange’te Rusya’nın platinyum ve paladyum markalarının vadeli piyasalarda ürün teslimatının iptal edilmesini değerlendirdiğini belirtti. Bu kararın alınması durumunda açığa satışın ciddi şekilde düşmesi ve likiditenin bir süreliğine azalmasının beklendiği kaydedildi.

“Paladyum tedariki güçlü araç talebi ve Ukrayna savaşı kaynaklı stok endişeleri nedeniyle zaten baskı altındaydı” diyen Minelife Pty. Kıdemli Maden Analisti Gavin Wendt, “Rus rafineleriyle ilgili alınan son askıya alma kararı endişeleri körükleyecek ve fiyatların daha yükselmesine neden olacak” değerlendirmesinde bulundu.