Advertisement

Pegasus hisselerinde bu sabah gerçekleşen hatalı işlemlerden dolayı şirket hisseleri sadece 4 dakika işlem gördü.

Sabah açılışında bir aracı kurumdan gelen hatalı emirden dolayı şirket hisseleri seans öncesi işlemlerde yüzde 9 primle başladı. Sürekli müzayedelerin başlamasıyla primlerini yüzde 3,5’e kadar düşen hissede devre kesici uygulamasına gidildi. Şirket hisselerinde devre kesici uygulaması 29 saniye sonra gerçekleşti.

İşlemler ile ilgili Borsa İstanbul’dan Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada, Pegasus paylarında gerçekleşen tüm işlemler ve bekleyen tüm emirlerin BİAŞ Yönetmeliğinin 33/b maddesi uyarınca iptal edileceği belirtildi. BIST'ten gelen başka açıklamada işlemlerin 14:00 itibariyle devam edeceği ifade edildi.

İnfo Yatırım Araştırma Uzmanı Yunus Şahin; "Bir aracı kurumda gerçekleşen Pegasus payındaki işlemde sehven 300 bin lot alış emri gönderildi. Bu rakamı terminalden gördüğümüz veriye göre elde ettiğimizi hatırlatalım. Emrin gerçekleşmesiyle birlikte şirket hissesi yüzde 9.02 yükselişle 81 TL fiyat ile eşleşti. Hatalı işlemden dolayı şirket hisselerindeki tüm işlemler ve emirler iptal edildi" değerlendirmesini yaptı.