Advertisement
HABERLER ABONE OL

Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşının havacılık sektörüne olan etkilerini değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Nane, bu durumun en kısa zamanda sonlanması gerektiğini, uzaması durumunda ekonomik açıdan da ciddi kayıpların meydana geleceğini söyledi.

Nane, “Havacılık sektörü için negatif etki edecektir. Sektörel dernek başkanı olarak konuşmam gerekirse haftalık olarak Türkiye’den sadece Ukrayna’ya 110 uçuş yapıyoruz. Pegasus özelinde 28 uçuş yapıyoruz. Bu 5 ayrı yere uçuş demek. Sigorta şirketleri bu şehirlere yapılan uçuşlara ek sigorta primi istemesiyle biz durumu önceden anladık. Toplam 110 uçuşun etkilenmesi çok kritik. Turizm açısından baktığımızda, bu sene 45 milyon turist bekleniyor. Kabaca 7 milyon Rusya’dan 3 milyon da Ukrayna’dan bekliyorduk” dedi.

Ekonomik kayıplar konusunda Nane şunları söyledi:

Şubat ayı özelinde 5 günümüz kaldı. Türkiye genelinde ortalama kabaca günde 15 sefer yapıyoruz. Uçak başına 150 tane yolcumuz olsa, 2 bin 250 yolcu yapar. Ortalama gidiş dönüş bileti de 150 eurodan satıyor olsak. Bu bir günde kaybedeceğimiz sayı. Bu sadece uçak bileti ortalama bir turist 700-800 doları ülkemizde bırakıyor. Günde 2 bin 250 tane misafirin gelmemesi demek. Bunlar ciddi rakamlar.

Antalya bölgesine gelen turistlerin yüzde 41’i Rusya’dan yüzde 17’si de Ukrayna’dan gelmiş. Bu sürecin uzaması ekonomik açıdan kayıplara sebep olacaktır.

Nane, Ukrayna hava sahasını transit geçiş olarak kullandıkları için hava sahasının kapatılmasının ek yakıt masrafı yaratacağına da dikkat çekti.