Advertisement

Çin'in başkenti Pekin'de sosyal medyada salgın nedeniyle kapanma olacağı haberleri halkın marketlere akın etmesine ve reyonların hızla boşalmasına yol açtı. Yetkililer kapanma olacağını yalanladı.

Perşembe günü sosyal medyanın gündeminde Pekin’e sokağa çıkma yasağı geleceğine dair söylentiler yaygınlaştı.

Pekin belediye yönetimi sözcüsü Xu Hejian perşembe günü düzenlediği basın toplantısında , “Pekin'in kapanacağı veya "sessiz bir döneme" girileceği yönündeki spekülasyonlar söylentilerden ibaret. Şehrin yaklaşık 20 milyon sakininin gıda tedariki konusunda gergin olmasına gerek yok ve teslimatlar durdurulmuyor. Yiyecek stoklamaya ve sakinlerin endişelenmesine gerek yok. Kentin işleyişi etkilenmeyecek.” dedi.

Son haftalarda artan pandemiye ilişkin kısıtlamaların ardından Çin sosyal medyasında çıkan söylentiler Pekin’in de Şanghay gibi bir kapanmaya tabi olabileceği doğrultusundaydı. Perşembe öğleden sonra, raflardaki taze sebzelerin ve diğer temel gıda maddelerinin boşaltıldığı marketlerde hızla kuyruklar oluşmaya başladı.

Çevrimiçi market uygulamalarındaki teslimat süreleri de birkaç saate uzadı.

Çin'in katı sıfır vaka politikası gereği tüm pozitif vakalar ve yakın temasları hükümetin karantina sitelerinde izole ediliyor. Söz konusu politika, dünyanın geri kalanı Covid ile yaşayıp dışa açılırken ülkeyi giderek daha fazla izole etmeye zorluyor.