Advertisement

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, ılımlı Senatör Joe Manchin’in tam maliyetinin ve ekonomik etkisinin bilinmediğini kaydederek itiraz etmesine karşın, Başkan Joe Biden’ın ekonomik gündemini oluşturan iki yasa tasarısının bu hafta oylanması için bazı planlar üzerinde çaba göstermeyi değerlendiriyor.

Merkeziyetçi Demokratların hiçbiri henüz Biden’ın gündeminin en önemli kısımlarını oluşturan 1,75 trilyon dolar büyüklüğündeki vergi ve harcamalar planına yönelik bir oylamayı bloke etme tehdidinde bulunmadı. Öte yandan bu durum, Pelosi, Biden ve diğer Demokrat liderlerin tedbirlerin geçmesi için henüz tam olarak bir anlaşma sağlayamadığının diğer bir göstergesi niteliğinde.

Bütçe Komisyonu Başkanı John Yarmuth Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pelosi’nin, vergi ve harcamalar teklifinin ve altyapı harcamaları için kullanılacak 550 milyar dolar büyüklüğünde diğer bir paketin Glasgow’da düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim zirvesine katılmadan önce oylanmasına odaklandığını söyledi. Pelosi’nin ofisi, Sözcü’nün 12 Kasım’a kadar sürecek zirve için ne zaman yola çıkacağı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Pelosi Pazartesi gecesi, vergi artışları ile karşılanacak iklim ve sosyal harcamaları içeren daha büyük paketi işaret ederek, “Tasarımızı onaylama yolundayız” dedi.