Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

ABD ham petrolü, Mart ayından bu yana en uzun günlük kazanç serisinde yüzde 3,5 artış kaydettikten sonra varil başına 81 doların üzerinde işlem gördü. ABD'deki stoklar geçen hafta 10,6 milyon varil düşerek Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Önemli merkez Cushing, Oklahoma'daki stoklar da Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bloomberg'in 25 yatırımcı ve analistle yaptığı ankete göre Suudi Arabistan'ın günlük 1 milyon varillik arz kesintisini Ekim ayına kadar uzatması bekleniyordu. Ayrıca Rusya, herhangi bir karar verilmemiş olmasına rağmen OPEC+ ortaklarıyla ham ihracat kesintilerinin aynı aya kadar uzatılması olasılığını tartıştığını söyledi.

Kötüleşen Çin görünümü ve Fed'in parasal sıkılaştırma kampanyası, olumsuz etkiler yaratırken, bu etki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Moskova dahil müttefikleri tarafından uygulanan arz kısıtlamalarıyla dengelendi.

Commonwealth Bank of Australia madencilik ve enerji emtiaları araştırma direktörü Vivek Dhar, "Brent petrol vadeli işlemlerinin dördüncü çeyrekte varil başına ortalama 85 dolar olacağı tahminimizde yukarı yönlü riskler görüyoruz" dedi. Kendisi, piyasanın açığa kaymasıyla birlikte ABD stoklarının beş yıllık ortalamanın altında seyretmesinin beklendiğini söyledi.