Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol Asya piyasasında elde ettiği erken kazançları Fransa’nın ABD ve Rusya devlet başkanlarının Ukrayna konusunu görüşmek üzere anlaştıklarını açıklamasıyla geri verdi.

Batı Teksas Petrolü ABD Başkanı Joe Biden ve Vladimir Putin’in bir zirve düzenleyerek buluşmak üzere prensipte anlaşmasını açıklaması sonrası yüzde 2’lik kazancını geri vererek yüzde 0,8 geriledi. Zirve açıklamalarına Kremlin’den henüz doğrulama gelmedi.

ABD daha önce müttefiklerle yaptığı görüşmelerde Rusya’nın yapacağı bir işgal hareketinin Kiev’in yanında birkaç şehri daha hedef almasının muhtemel olduğunu söylemişti.

Daha önce defalarca işgal gibi bir niyetleri olmadığını açıklayan Rusya ise hafta sonu yaptığı duyuruda kuvvetlerinin Belarus’ta süresiz olarak kalacağını duyurdu.

Ukrayna krizi emtia fiyatlarını güçlü şekilde etkiliyor

Geçtiğimiz haftayı azalan gerilim ve İran nükleer anlaşmasının tekrar hayata geçebileceğine dair işaretlerin etkisiyle yılın ilk düşüşüyle kapatan petrol fiyatları hafta sonu boyunca ABD’nin tekrarlanan uyarıları nedeniyle Pazartesi günü yükselişle kapadı. Külçe altınını ons fiyatı ise 8 aylık zirve seviyesinden gerileyerek 1900 doların altını gördü.

Küresel emtia piyasaları ise hali hazırda güçlü talep, yükselen fiyatlar ve azalan stokların görüldüğü piyasada Ukrayna krizinin etkisi altına girmiş durumda.

Ham maddeler rekor seviyelerden işlem görürken enflasyon artışını destekleyerek Merkez Bankaları’nın ekonomik toparlanmaya zarar vermeden fiyat artışını dizginleme çabalarını daha da karmaşık hale getiriyorlar.

“Petrol piyasaları Rusya-Ukrayna gerginliğindeki gelişmelere göre çift taraflı bir etki altında kalmaya devam ediyor” diyen ING Groep NV Emtia Stratejileri Direktörü Warren Patterson güvenli liman ihtiyacının altın fiyatlarını yükselttiğini ekleyerek, “Bir zirve yapılmasının teklif edilmesi iki tarafın da diyaloğa hala açık olduğu mesajını vermesi nedeniyle piyasaları bir miktar rahatlattı. Başta emtialar olmak üzere varlık fiyatları Ukrayna krizinden ciddi şekilde etkilenmeye devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna'ya saldırılması halinde zirve gerçekleşmeyecek

Fransa Hükümeti tarafından yapılan bir açıklamada Macron’un Avrupa’da “güvenlik ve stratejik istikar” için bir zirve görüşmesi hazırlanmasıyla ilgili taraflarla çalışmaya devam edeceği duyuruldu. ABD’li bir yetkili zirvenin tarihine ve formatına henüz karar verilmediğini belirterek Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda iptal edileceğini söyledi.

Birkaç noktadan yapılacak bir saldırı Ukrayna’yı çevreleyerek bölgesel emtia akışını altüst ederek müttefiklerin olası yaptırımlarına hedef olarak fiyatların yukarı yönle sert hareketler yapmasına neden olabilir. Yatırımcılar mevcut gerginlik dolayısıyla nikel, alüminyum ve her iki ülkenin de ihracatçısı olduğu buğday fiyatlarını da yakında takip ediyorlar.

Mart vadeli Batı Teksa Petrolü Nymex piyasasında yatay seyredek 91,07 dolardan işlem gördü.

Nisan vadeli Brent petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,4 düşerek 93,19 dolara geriledi.