Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol Ofisi madeni yağ üretim kapasitesini yüzde 50'nin üzerinde artıracak tesisi devreye aldı.

Türkiye akaryakıt pazarının lideri olan Petrol Ofisi, madeni yağ üretimi kapasitesini üç yıl içinde yüzde 53 artıracak olan lojistik merkezini devreye aldı.

İnşaatına iki yıl önce başlanan tesis için önümüzdeki üç yılda 200 milyon dolar yatırım yapılacak. Yatırım, madeni yağ üretim tesisindeki kapasite artışının yanı sıra yeni akaryakıt depolama tanklarının kurulumu ve diğer iyileştirmeleri içeriyor.

Tesisin açılış töreninde konuşan Petrol Ofisi CEO'su Mehmet Abbasoğlu, "Merkezimiz Türkiye pazarındaki talebin yarısını karşılayacak kapasiteye sahip olacak... Ülke ekonomisine ve lojistik kuvvetine destek vermeye devam ediyoruz" dedi.

Pazar büyüklüğü 500 bin ton

Tesisin yıllık madeni yağ üretim kapasitesi 150 bin tondan 170 bin tona yükselirken, üç yıl içinde fazlar halinde 230 bin tona çıkacak. Uzmanlar Türkiye madeni yağ pazarının yaklaşık 500 bin ton büyüklükte olduğunu belirtiyorlar.

Petrol Ofisi üretim tesisiyle birlikte kuracağı üç büyük akaryakıt depolama tankından birini de devreye aldı. Abbasoğlu, tankın şirket faaliyetlerine getireceği kazanımlardan ziyade olası bir deprem anında ulusal altyapıya getireceği dayanıklılığa vurgu yaparak, ""Bu tank ile pazarın dağıtım riskini hafifletiyoruz. En büyük sınavımızı deprem afetinde verdik. Akaryakıt ikmal ve dağıtım altyapımızla deprem bölgesine sürekli akaryakıt sağlayabildik. (Bu tank da) altyapının kritik bir parçası" şeklinde konuştu.

Bölgenin yer altı yapısı göz önüne alınarak depreme dayanıklı şekilde inşa edilen motorin tankı, şirket yetkililerinin verdiği bilgiye olası bir deprem halinde İstanbul'un bir haftalık tüketimini karşılayacak kapasitede olacak. Petrol Ofisi de yeni tank ile ulusal stok yükümlülüklerinin üzerinde akaryakıt depolamış olacak.

"Yüksek fiyata karşın tüketimdeki seyir güçlü"

Abbasoğlu, akaryakıt tüketimindeki güçlü seyirin devam etmesini beklediğini ifade etti.

Akaryakıt satışları, Temmuz ayında vergi artışı kaynaklı sert fiyat artışlarına rağmen güçlü büyümeyi sürdürdü. PETDER verilerine göre pazarın en büyük bölümünü oluşturan motorin satışları yüzde 9, benzin satışları yüzde 29 arttı.

Abbasoğlu, şu anda satışların canlı olduğunu belirterek, ekonomide öngörülen ivme kaybına rağmen bu gidişatın devam etmesini beklediğini söyledi.

Toptan dahil olmak üzere satışlar akaryakıt ve emtia fiyatlarındaki artışa rağmen iyi gittiğini vurgulayan Abbasoğlu, madeni yağlar dahil olmak üzere her ürün grubunda bu yıl çift basamak büyüme hedeflediklerini ve hedefi yakalayacaklarını düşündüğünü belirtti.

Üretim kapasitesi 230 bin tona çıkarılacak

Yeni tesisin yanı sıra inşası ve kurulumu yapılacak dolum hatları revizyonları, ilave tanklar, yeni dolum hatları ile fabrikanın şu andaki 150 bin tonluk yıllık üretim kapasitesi 230 bin tona çıkarılacak.

Dünya çapında sayılı tesislerden biri haline gelecek tesisin üretim kapasitesi, Türkiye tüketiminin yarısını karşılayacak.

Tesis sayesinde 40 milyon tonluk global madeni yağ pazarında 4 kıtada 33 ülkeye yaptığı ihracatla Türkiye'ye yılda ortalama 50 milyon dolar ihracat geliri kazandıran Petrol Ofisi Grubu, bu yatırım ile ihracat pazarlarına hizmet verecek ilave kapasiteye de sahip olacak.

Kapasite artışıyla birim enerji tüketiminde de önemli bir azalma oluşacak.

Şu an fabrikadaki elektrik üretiminin üçte birini 2 bin 74 güneş enerjisi paneliyle karşılayan Petrol Ofisi, ilerleyen safhalarda bu üretimini üçte ikiye çıkarmayı planlıyor.

Madeni yağ fabrikasında üretilen 400'den fazla ürün, elektrikli araçlar dahil tüm taşıtların her türlü talebine cevap veriyor.

Öte yandan Petrol Ofisi Grubu, Türkiye akaryakıt pazarının büyümesine yönelik regülasyonlar çerçevesinde yatırımlarını artırırken ilave kapasite ihtiyacını karşılamak için de tesis içerisinde 42 bin metreküp kapasiteli dev T34 motorin tankını inşa etti. Şirketin güncel kapasitesi böylelikle 263 bin metreküpe ulaştı.

Petrol Ofisi Grubu ilerleyen süreçte toplam tank depolama kapasitesini 400 bin metreküpün üstüne çıkaracak.