Advertisement

Ekonomistler, Çin’in 2022 için en önemli hedefleri arasında ekonomiyi istikrara kavuşturmak olduğunu açıklaması sonrası 2022 başından itibaren parasal genişleme politikası uygulayacakları tahmininde bulundu. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’den gelen bu açıklama ile piyasalardaki iyimser beklentilerin güçleneceği tahmin ediliyor.

Batı Teksas vadelileri geçtiğimiz ekimden beri yükselişle kapadığı ilk hafta yüzde 8,2 artış gösterdikten sonra yüzde 1,6 daha yükselerek Omikron kaynaklı kayıplarının yarısını geri aldı. Irak petrol bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada Omikron varyantının küresel petrol talebine korkulduğu kadar etkisi olmadığını belirtti.

Petrol birkaç haftalık düşüşle ayı piyasasına girmesinin ardından dikkate değer bir geri dönüş sergilemişti. Asya ülkeleri stratejik rezervlerini piyasaya sunma planlarını henüz uygulamaya başlamamışken, piyasalar bu hamlenin ve Omikron kaynaklı seyahat kısıtlamalarının arz ve talep üzerindeki potansiyel etkilerini anlamaya çalışıyor. Citigroup geçtiğimiz hafta yaptığı tahminde Brent Petrol için önümüzdeki sene tahminini Omikron endişeleri nedeniyle varil başına 2 dolar düşürmüştü.

Omikron endişelerinin en kötü senaryodan uzaklaştığını belirten Vanda Insights kurucusu Vandana Hari ise, “Omikronun daha bulaşıcı olduğuna dair şüphe yok fakat en kötü senaryo olan hastaneye yatış ve ölümlerde ani artışların olacağı endişesi azalmaya başladı. Petrolün hala yükselebileceği bir alan var” yorumunda bulundu.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,3 artışla 72,63 dolara yükseldi.

Şubat vadeli Brent Petrol Londra Ice Futures Europe piyasasında yüzde 1,2 artışla 76,06 dolara yükseldi.