Advertisement

Petrol, Omikron varyantının daha fazla kapanma ve kısıtlamaya neden olacağı endişeleriyle yüzde 6’nın üzerinde bir düşüş sergiledikten sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı. Bu gelişmeler ışığında gün içinde toplanacak olan OPEC+ ocak ayı için arz politikasını belirleyecek.

Yatırımcıların genel beklentisi Omikron varyantının talebi tehdit etmesiyle hali hazırda ayı piyasasında olan petrol fiyatları yüzünden grubun arz artırma kararından kaçınacağı yönünde. Batı Teksas Petrolü Asya piyasalarında kısa süreliğine düşüş gösterdikten sonra 66 doların üstüne çıktı.

Petrol, yeni varyantın etkisi ve Beyaz Saray’ın önderliğinde gerçekleşen koordineli rezerv satışlarıyla geçtiğimiz Ekim sonunda yüzde 20'nin üzerinde düşmüştü. FED’in gittikçe şahinleşen tonunun ABD ekonomisinin büyüme rakamları üzerinde yarattığı baskıyla birlikte mevcut ilaç ve aşıların Omikron’a karşı işe yarayıp yaramayacağı sorusu gittikçe önem kazanıyor.

UBS AG Wealth Management Stratejisti Wayne Gordon; “Aşıların etkinliğini anlamadan dibi gördüğümüzü söyleyemem. Piyasanın kısa vadede oynaklığını koruması ve OPEC+’nın bugünkü toplantıda üretimi artırma kararını askıya alması en olası senaryo olarak öne çıkıyor” yorumunda bulundu.

Güney Afrika’da vakalar geçtiğimiz salıdan beri iki katına çıkarken ABD’de ilk Omikron vakası da tespit edildi. Yine de petrolün düşüşünün sona erdiğini düşünenler var. Goldman Sachs Inc. fiyatların Omikron etkisinden “iyileşme” sürecinde olduğunu söylerken Bank of America, 2022 yılı için 100 dolara kadar artışın mümkün olduğunu fakat varil başına 85 dolarlık tahmininin arkasında durmaya devam ettiğini belirtiyor.

Daha iyimser yorumlardan biri de Jeffries Özsermaye Stratejileri Küresel Başkanı Christopher Wood’a ait. “Gerçek anlamda tamamen açılmış bir dünyada ki bu büyük bir varsayım, petrol fiyatları çok daha yükseğe çıkabilir” diyen Wood, arz üzerindeki etkili kısıtlamalardan dolayı tamamen açılmış piyasada petrol fiyatlarının 150 doları görebileceğini belirtti.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,4 düşüşle 66,47 dolara geriledi.

Ocak vadeli Brent Petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,4 düşüşle 69,80 dolara geriledi.