Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Brent petrol Perşembe günü bir süreliğine 105 doların üstünde işlem görürken günü yüzde 2 yükselişle kapattı. Alıcılar Rusya’nın en önemli ürünlerinden biri olan Ural petrolünü Ukrayna krizi nedeniyle oluşabilecek sorunlardan dolayı almaktan kaçınırken, Çin de aynı sebeplerle yeni alımları askıya aldı.

Rusya’nın tankları ve birlikleri Ukrayna’nın başketine ilerlerken ABD en sert yaptırım paketini açıkladı fakat müttefiklerin para birimlerini kullanmayı içeren yaptırım maddesi Moskova’nın başlıca gelir kaynaklarından biri olan enerji ödemelerini kapsamayacak.

Biden Avrupa’nın karşı çıkması nedeniyle Rusya’nın Swift sisteminden de çıkarılmayacağını söyledi. Buna rağmen bazı Avrupalı bankalar Ukrayna-Rusya krizinin ticaret için hayati öneme sahip kredi limitlerini küçültme kararı aldı.

“Rusya’ya uygulanacak yaptırımlarda ilk başlarda oluşan petrolün de zarar göreceği endişeleri gevşemesiyle fiyatlar dünkü ralliden bir miktar geriledi” diyen Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Kıdemli Stratejisti Daniel Hynes, “Yine de Rus ham petrolü için teklif edilen aşırı indirimli fiyatlara teklif gelmiyor. Bu da bankaların ticaret işlemlerini gerçekleştiremeyerek arz sıkıntılarına yol açacağına işaret eder”

Nisan vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 1,8 artarak 94,52 dolara yükseldi.

Nisan vadeli Brent petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 2,1 artarak 101,11 dolara yükseldi.