Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

ABD ham petrolü, Ocak 2019'dan bu yana en uzun yükselişini gerçekleştirerek dokuz gün üst üste yükseliş kaydettikten sonra varil başına 87 dolara düştü. Vadeli kontratları aşırı alım bölgesine iten bu yükseliş, Suudi Arabistan ve Rusya'nın ihracat kısıtlamalarını dördüncü çeyrek boyunca uzatma sözü vermesiyle geldi.

Yatırımcılar Perşembe günü ilerleyen saatlerde ABD stoklarının resmi anlık görüntüsünü alacaklar. Bunun öncesinde, rakamlara aşina bir kişiye göre, endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ham petrol stoklarının geçen hafta 5,5 milyon varil düştüğünü bildirdi. Bu aynı zamanda Cushing, Oklahoma depolama merkezindeki petrol stoklarında da bir düşüş ve benzin stoklarında büyük bir düşüş kaydedildi.

Petrolün yeniden canlanması, fiyatların bu yıl yaklaşık yüzde 9 daha yüksek olduğu ve ABD ham petrol ticaretinin Kasım 2022'den bu yana en yüksek seviyesine yakın olduğu anlamına geliyor. Bu hafta Singapur'da düzenlenen bir konferansta önde gelen yatırımcılar petrolün görünümüne ilişkin iyimser olmasıyla birlikte, iyileşen talep beklentileri de fiyatların yükselmesine yardımcı olduğu belirtildi.

Mizuho Bank Asya ekonomi ve strateji başkanı Vishnu Varathan, "Arz dinamikleri sıkı" dedi.