Advertisement

Petrol fiyatları, ABD’nin OPEC’e üretimi artırma baskısının devam etmesi ve dolardaki kuvvetlenmeyle geriledi. Batı Teksas Petrolü yüzde 1,6 düşüş kaydederken Brent petrolde kayıplar daha sınırlı oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile Glasgow'da yaptığı görüşmede petrol üretimini artırma çağrısında bulundu.

ABD'nin dengelenmiş bir enerji piyasası oluşturma konusunda endişeli olduğunu belirten Blinken, Kovid-19 salgını sonrasında enerji piyasaları ve ekonomik koşullar normalleşene kadar üretimi daha da artırma çağrısı yaptı.

Bloomberg’in gerçekleştirdiği bir anketin sonuçlarına göre OPEC üretim artışı geçen ay günlük 140 bin varil ile sınırlı kaldı.

Kartelin Suudi Arabistan, Irak ve Birleşik Arap Emirliklileri gibi Ortadoğulu üyeleri üretim artışlarını öngörülen düzeylerde gerçekleştirirken, Angola’nın günlük üretimi 70 bin varil azalışla 1,1 milyona yani bu yılın başında görülen 14 yılın en düşük seviyesine indi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün paylaştığı özel sektör verilerine göre, ABD’de petrol ve yakıt stokjları geçen hafta karışık bir seyir izledi. Ulusal çapta ham petrol stokları yükselirken ana depolama merkezi olan Oklahoma, Cushing’deki stoklar geriledi.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,6 değer kaybı yaşadıktan sonra varil başına 82,60 dolara geriledi.

Ocak vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,2 değer kaybıyla varil başına 83,69 dolara indi.