Advertisement

New York’ta vadeli kontratlar varil başına 70 doları altını görerek haftalık düşüşünü yüzde 2’nin üzerine çıkardı. Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin, birikmiş stoklarını kışın kullanma amacıyla ithalat konusunda isteksiz görünürken bu durum talep rakamlarına da olumsuz yansıyor.

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı küresel piyasanın şimdiden arz fazlası konumuna döndüğünü ve Omikron sebebiyle jet yakıtına olan talebin düştüğünü belirtti.

Petrol bu haftaki düşüşüyle, Kasım sonunda girdiği ayı piyasasından toparlanma emareleri gösteren piyasanın kazanımlarının bir kısmını geri vermiş oldu. ABD’de bu ay görülen vakaların yüzde 3’ünü oluşturan Omikronun hızlı yayılımı ve enflasyonun sert yükselebileceğine dair raporlar risk iştahının düşmesine ve yılsonu yaklaşırken işlem hacimlerinin düşmesine neden oldu.

“Sene sonuna yaklaşırken yatırımcılar Omikron varyantının hızlı yayılımının etkilerini değerlendiriyorlar ve varyantın ne kadar ağır bir hastalığa sebep olduğunun etrafındaki belirsizlik de bu duruma daha fazla oynaklık katıyor” diyen VI Investment Corp. Kıdemli Emtia Analisti Will Sungchil Yun, “Yeni varyant büyük ihtimalle Çin’i Kış Olimpiyatları öncesi daha sıkı önlemler almaya itecektir ki bu da petrol tüketimi üzerinde olumsuz bir baskı oluşturacak” yorumunda bulundu.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,3 düşüşle 69,84 geriledi.

Şubat vadeli Brent Petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,1 düşüşle 72,87 dolara geriledi.