Advertisement

Petrol fiyatı, New York'ta çok az değişiklikle çarşamba gününü 78 dolar civarında kapadı.

OPEC+'ın bazı delegeleri bu hafta yaptıkları açıklamalarda stratejik petrol rezervlerinin kullanıma açılmasının, ittifakın Ocak ayında piyasaya süreceği petrol miktarı üzerinde olumsuz etkisi olabileceğine dair uyarılarda bulunmuştu.

Uluslararası Enerji Ajansı, Suudi Arabistan ve Rusya’nın da içinde olduğu enerji ihracatının başat ülkelerini petrol ve gaz piyasalarında “yapay bir sıkışıklık” yaratmakla suçlarken, OPEC+’a üretim kapasitesini artırma çalışmalarını hızlandırma çağrısında bulundu.

Ham petrol, ABD Başkanı Joe Biden’ın yükselen fiyatlara karşı bir hamle yapılması çağrılarıyla geçtiğimiz aylarda düşüş trendinde bir seyir izliyordu fakat salı günü açıklanan plan beklentileri karşılamayınca fiyatlar tekrar yükselmeye başladı. Şimdi dikkatler OPEC+’ın ABD ve diğer ana tüketici ülkelere nasıl bir cevap vereceğine yoğunlaştı. Firmaların, OPEC+’ın tavrının nasıl olacağına dair tahminleri ise değişkenlik gösteriyor.

Citigroup Inc. piyasaya sürülen ham petrol miktarında gerçekleşecek bir düşüşün, birliğin petrol marketlerini stabilize ederek kamuoyu yararına hareket edeceği vaadiyle ters düşeceği görüşünde dolayısıyla OPEC+’in ocak ayı için günlük 400.000 varillik artış planını uygulamasının olası olduğunu düşündüklerini belirtiyor. Australia and New Zealand Banking Group ise birliğin arz artışını askıya alarak ilerde talepte oluşabilecek aksamalara karşı bir tampon oluşturmak isteyebileceği görüşünde.

Singapur merkezli DBS Bank Ltd.’in enerji analisti Suvro Sarkar “Petrolün bir sonraki OPEC+ toplantısına dek yatay seyrine devam edeceğini düşünüyorum” yorumunda bulunurken, koordineli bir rezerv satışının beklendiği kadar büyük bir endişe kaynağı olmadığını ve arz-talep tablosu üzerinde esaslı bir değişim yaratmadığını ekledi.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,1 düşüşle varil başına 78,31 dolara geriledi.

Ocak vadeli Brent Petrol, Londra ICE Future Europe piyasasında çarşamba günü yüzde 0,1 gerileyişinin ardından 82,26 dolarla yatay seyretti.