Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Petrol, kışa doğru sıkılaşan piyasa ortamında Çin talebine yönelik görünüme ilişkin fiyatlamaların etkisiyle iki günlük bir rallinin ardından kazançlarını korudu.

ABD ham petrolü Pazartesi günü varil başına 89 dolar civarında işlem gördü. Brent petrol ise 95 dolar seviyesinde dengelendi.

Çin, zor durumdaki emlak piyasası için bir kurtarma paketi hazırlarken ve katı Kovid kısıtlamalarının bazılarını hafifleterek, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısından gelen talebin toparlanması için iyimserlik ortamı yarattı.

SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes, Çin'in sıfır Kovid politikasının ince ayarının piyasaya "güçlü bir sinyal" gönderdiğini söyledi. Innes ayrıca, “Petrol yatırımcıları muhtemelen mevcut virüs kısıtlamaları ile stratejideki yumuşak dönüş arasında bir denge bulmaya çalışıyorlar” diye ekledi.

Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin'in Kovid kurallarını iyileştirmesinin, geçen hafta açıklanan yeni yönergelere göre şehirlerin toplu testleri azalttığı ve karantina kamplarından insanları serbest bıraktığı anlamına geliyor. Yine de ülkede virüs vakaları artmaya devam ediyor.