Advertisement

Petrol fiyatlarını 100 doların üzerine çeken ralliye ara veriliyor.

ABD ham petrolü ve Brent petrolde sınırlı geri çekilme görüldü. Brent petrolde işlemler 108 dolar civarından geçti.

Uluslararası Enerji Ajansı yayınladığı bir raporunda OPEC+ ülkelerinin geçen ay taahhüt ettikleri üretim artışının sadece yüzde 10'unu karşıladıklarını belirtti.

Ajans aylık sektör raporunda da tüketim talebini aşağı çekmişti. Ajans Çin etkisi dolayısıyla günlük küresel petrol talebi tahminini 260 bin varil düşürdü. Raporda Nisan ayında Çin'de talebin 925 bin varil düşeceği ifade edildi.

Aşağı yönlü düzeltmeye rağmen ajans bu yıl petrol talebinde hâlâ artış yaşanacağını öngörüyor.

Rapora göre bu yıl günlük petrol talebi 1,9 milyon varil artacak ve ortalama 99,4 milyon varil olacak.

Raporda Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın fiyatlar üzerindeki etkilerine de değinildi. Fiyatların Rusya'nın Ukrayna işgali öncesi seviyelere döndüğüne dikkat çekilirken mevcut fiyatların küresel ekonomik görünüm için tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Libya, petrol üretimini günlük 1,4 milyon varile çıkartacak

Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti, ülkede günlük petrol üretiminin artırılması hedefiyle petrol ve gaz sektörünün geliştirilmesi için ulusal planın başlatıldığını duyurdu.

Hakomitna adlı resmi sosyal medya sayfasında yayınlanan görüntüye göre, Başbakan Abdulhamid Dibeybe, planın başladığının duyurulduğu törene katıldı.

Törende konuşan Dibeybe, 2022 yılı içinde günlük petrol üretiminin 1 milyon 400 bin varile yükseltileceğini, daha sonraki yıllarda miktarın daha da artırılacağını söyledi.

Ulusal Petrol Kurumunun 2022 yılında geliştirilmesi için planlama amaçlı komisyon oluşturulduğunu hatırlatan Dibeybe, komisyonun kendilerine sektörde çalışanların mali durumlarının düzeltilmesi ve biriken yükümlülüklerin karşılanması amacıyla kuruma bir bütçe tahsis edilmesi tavsiyesinde bulunduğunu belirtti.

Bakanlar Kurulu İşleri Devlet Bakanı Adil Cuma da söz konusu tavsiyelerin onaylandığını ve Libya petrol sektörünün karşı karşıya olduğu sıkıntıların sonlandırılacağını vurguladı.

Libya Petrol Kurumu Başkanlığından şubatta yapılan açıklamada, ülkede günlük petrol üretiminin 1 milyon 200 bin varil olduğu belirtilmişti.

Raporda Rusya'nın arzındaki kayba yönelik beklentinin de düşürüldüğü görüldü. Buna göre ajans uluslararası ambargolar dolayısıyla Nisan'da petrol üretiminin önceki aya göre günlük 1,5 milyon varil daha az olacağı tahmin edildi. Önceki tahmin ülkenin petrol üretiminde 3 milyon varillik düşüş olacağı yönündeydi. Böylelikle önceki düşüş tahmini yarı yarıya azaltılmış oldu.