Advertisement

Dünyanın en büyük iki ekonomisinde talep görünümünün kötüleşmesiyle petrol fiyatları varil başına 53 dolara geriledi.

Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, benzin ve distile stokların yanında ham petrol stoklarının da 2,56 milyon varil artış göstermesiyle, vadeli kontratlar New York piyasasında bu haftaki ilk günlük düşüşünü yaşadı.

API verilerine ek olarak artan koronavirüs vakaları ve karantina önlemleri de petrol fiyatlarını baskılıyor. Kötüleşen talep görünümüne rağmen petrol fiyatları yine de bir yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

Kovid-19, aşılanmanın yayılması, ABD’deki yönetim değişikliği ve yeni mali teşvik paketi beklentileri uzun zamandır biliniyordu. Yeni yönetim değişikliğinden dolayı fiyat şokları olması muhtemel değil. Vandana Insights Kurucusu Vandana Hari

Yatırımcılar da Başkan Joe Biden’ın büyümeyi canlandırmak ve koronavirüsü kontrol altına almak için büyük önlemler uygulayacağı konusunda umutlular.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:35’te yüzde 0,3 düşüşle varil başına 53,13 dolardan işlem görüyor.

Mart vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 0,3 yükseldikten sonra yüzde 0,3 düşüş yaşayarak varil başına 55,90 dolara geriledi.