Advertisement

Mart ayında hedge fonu Archegos’un ters pozisyonda kalmasıyla birçok yatırım bankasının teminat toplamak için milyarlarca dolarlık hisse satışı gerçekleştirmesi ABD Adalet Bakanlığı’nın soruşturma konusu oldu.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre Bakanlık, bazı bankalara konuya ilişkin bilgi talebi yolladı. Bankaların hangi ihlallerden soruşturmaya konu olduğu ise ilk aşamada netlik kazanmadı.

Archegos olayı sebebiyle başta Credit Suisse ve Nomura olmak üzere birçok yatırım bankası milyarlarca dolar zarar açıklamıştı.

Credit Suisse tarafında 654 milyon dolarlık zarar öngörülmüştü

Credit Suisse ABD’li hedge fon Archegos Capital’in batmasından kaynaklı olarak yılın ikinci çeyreğinde 654 milyon dolar zarar beklediğini açıklamıştı.

Archegos’un en büyük aracılarından biri olan Morgan Stanley, zararına satışların diğer yatırım bankalarını ağır zarara uğratmasından bir gece önce en riskli pozisyonlarından bazılarını hedge fonlarına satmıştı.

Morgan Stanley Archegos’un ABD medya ve Çin teknoloji şirketlerindeki 5 milyar dolar değere ulaşan pozisyonlarını 25 Mart Perşembe akşamı küçük bir hedge fonu grubuna satmıştı.

Morgan Stanley, bu felaketi hasarsız atlatırken, Deutsche Bank da elindeki Archegos pozisyonlarını bir hedge fona satarak depremden kıl payı kurtulan diğer bir banka olmuştu.

4 milyar dolar civarında Archegos pozisyonunu, fonun temerrüte düşmesinden kısa bir süre sonra, 26 Mart Cuma günü hedge fonlara satan Deutsche Bank, birçok bankaya milyarlarca dolara mal olan yıkımdan kurtulmuş oldu.